czwartek, 19 grudnia 2013

JEDNO, DWOJE I TROJE…


OCZY… które widzą… Ale co widzą?

Ta wersja buddyjskiej yantry OM zwróciła moją uwagę:

ponieważ znak umieszczony w środku przypomina mi oczy ze świątyni w Katmandu:

http://cdn20.podroze.smcloud.net/t/gallery/thumbnails/612/5001/5001_590x443_crop_rozmiar-niestandardowy.jpg

http://www.milionkobiet.pl/files/2011_12/f13491ae9054b414a3a33a43f2f4ba24_cfd4d3.jpg

oraz "dwoje oczu Horusa:


"W Egipcie w okresie Starego Państwa oko było jednym z najważniejszych symboli chroniących, to również jeden z najstarszych symboli oświecenia, dzięki któremu możemy połączyć się zarówno z naszą podświadomością jak i z kosmiczną skarbnicą wiedzy. Oczami Horusa były słońce i księżyc. Prawe oko to słońce, lewe było księżycem. Prawe było odpowiedzialne za aktywność, przyszłość; lewe za pasywność i przeszłość. Razem ukazywały szeroki widok-w dzień i w nocy. Dzięki temu symbolizowały wszechwiedzę. Miały pomagać tym, którzy czuli się przygniecieni swoim życiem i potrzebowali nowego wglądu, pełnego inspiracji i wiary. Dzięki oczom odnajdowano szczęście, które nie jest darem z nieba lecz spoczywa w naszym wnętrzu. Pozwalały żyć w pełni świadomie i bez strachu. Mistyczne starożytne teksty sławiły oczy Horusa jako lustro odbijające naszą prawdziwą naturę."

Oczy Horusa jako lustro… odbijające naszą prawdziwą naturę… pisałam sporo o LUSTRZE i jego symbolice… To znaczy, że jedno "oko Horusa" nie pozwala nam widzieć całości, ograniczając nam tym samym dostęp do wszechwiedzy?


Czyli  Horus tracąc lewe oko stracił oko symbolizujące Księżyc? A potem dzięki Hathor je odzyskał. A potem jeszcze ofiarował je Ojcu, Ozyrysowi? To znaczy, że Ozyrys też stracił oko? 


Oczy Horusa jako lustro… odbijające naszą prawdziwą naturę… I to jeszcze "porąbane przez Seta na kawałki"… Porąbane lustro… jak z mojej przypowieści o ROZBITYM LUSTRZE...

To znaczy, że jedno "oko Horusa" nie pozwala nam widzieć CAŁOŚCI, którą możemy postrzegać dwojgiem oczu symbolizujących Słońce i Księżyc?


A cóż to za dziwne, podwójne "oko Horusa"? "Dwa w Jednym"? (Podwójna Galaktyka?)
Udjat - to inna nazwa oka Horusa
http://www.museumstorecompany.com/images/products/16506.jpg
Oko czy może raczej podwójne oko (Horusa i Ozyrysa?) trzymane przez ORŁA (ORLIĘ?) i WĘŻA?

Tu inna wersja w zasadzie tego samego obrazu:
http://lh4.ggpht.com/-vYTqew5JgXM/Tq286d59MNI/AAAAAAAAAQQ/Nvrdet_js0A/Eye_of_Horus1122%25255B2%25255D.jpg?imgmax=800
I jeszcze inna:
http://www.fromcairo.com/images/personalized_papyrus_art_eye%20of%20horus2.jpg

Ten symbol po prawej stronie… przypomina mi ten sam "klucz" (OMEGA? A gdzie ALFA?), który w swoich dłoniach trzymała egispka Isis i babilońska Inana / Lilith - patrz poprzednia notka.


Ale przyszło mi jeszcze, że te dwa znaki mogą być takze symbolami Alfa i Omegi. Są przecież do siebie bardzo podobne:
Jak dwie galaktyki: Andromedy i Drogi Mlecznej...

Koptyjski ankh:

póżniejsza wersja:

i egipska wersja:
Czy to znaczy, że trzymała ona w dłoniach klucz Anch - klucz życia i… "dwoje oczu Horusa"? Oto na "kluczu" Anch "oko Horusa":


http://i1223.photobucket.com/albums/dd520/yhg342/bb.jpg


"Izyda przy pomocy magii przywróciła życie Ozyrysowi"… Był on pierwszą mumią… Napisałam kiedyś  BAJKĘ O PIĘCIU DUSZACH, w której między innymi opisałam powstanie tradycji mumifikowania zwłok. Ta tradycja (w tej przypowieści)  powstała jako potrzeba zaspokojenia rozpaczy Izydy po śmierci Ozyrysa…


Czyli Horus był też samym "czubkiem piramidy" całego systemu, na którego samej górze stał król - faraon jako reprezentant Boga na Ziemi...

Oko Horusa jest także utożsamiane z "Okiem Opatrzności":

Wolnomularska wczesna wersja oka opatrzności z obłokami oraz półokrągłą glorią:Na większości egipskich artefaktów, nawet gdy pojawia się dwoje oczu, nie widać trzeciego oka. Chociaż... znalazłam taki obraz, na którym - wydaje się, że ono pojawia się:


Zastanawiającym dla mnie jest fakt, że dwojgu "oczu Horusa" są przypisywane w zasadzie te same cechy, co "trzeciemu oku":
dwa:
-symbolizowały wszechwiedzę.
-możemy połączyć się zarówno z naszą podświadomością jak i z kosmiczną skarbnicą wiedzy.
trzecie oko:
Pozwalał [ten narząd] im zobaczyć całą prehistorię Wszechświata, przyszłość, oraz dawał możliwość oglądania każdego zakątka świata
"wszechwidzące oko" dawało im niesamowite zdolności - wprowadzanie innych w stan hipnozy, jasnowidzenie, telepatię, telekinezę oraz możliwość pobierania wiedzy bezpośrednio od Rozumu Kosmicznego [Uniwersalnego Umysłu]. Znali także przeszłość i mogli oddziaływać na grawitację.

Czy to nie dziwne?

Co ciekawe, istnieją także wizje, w których jeszcze inaczej przedstawiane są "oczy wszechwidzące"… 


I jeszcze Thot, Tot jako Strażnik Oka Horusa…


http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Egyptian_-_Thoth_in_the_Form_of_a_Baboon_with_Udjat_Eye_-_Walters_48475.jpg

Małpa u Majów symbolizuje Słońce w centrum galaktyki Drogi Mlecznej...

“OCZY Horusa-Ozyrysa” interpretowane często jako symbole Słońca i Księżyca. A Thot był podobno “strażnikiem” lewego oka (tego “księżycowego”). Chyba u Ciebie pisałam, że “Barką” Ozyrysa jest galaktyka Andromedy, a “Latarnią” w tej Barce jest Messier 32, a Łzą Messier 110, która jest ekspandującą małą galaktyką. Dokąd płynie ta “Barka”? Inni kojarzą tę Barkę ze Słońcem, a latarnię z Księżycem…

http://messier.seds.org/Jpg/m31.jpg

“Messier 110 (znana również pod oznaczeniem M110 lub NGC 205) – karłowata galaktyka eliptyczna znajdująca się w gwiazdozbiorze Andromedy w odległości 2,7 miliona lat świetlnych od Ziemi. M110 jest najjaśniejszą galaktyką satelitarną towarzyszącą galaktyce Andromedy i należy do Grupy Lokalnej. Zawiera co najmniej dwa obłoki pyłowe oraz widoczne są w niej ślady niedawnej aktywności gwiazdotwórczej, co jest niezwykłe dla galaktyki tego typu.”

Dodane 19.01.2014:
------------------
"Od wielu lat naukowcy są przekonani, że za około 4 miliardy lat Droga Mleczna zderzy się z Galaktyką Andromedy i że będzie to pierwsze ich zderzenie. Tymczasem grupa astronomów pracująca pod kierunkiem Honghenga Zhao z University of St. Andrews zaproponowała nową teorię. Zgodnie z nią wspomniane galaktyki spotkały się już przed około 10 miliardami lat, a nasze rozumienie grawitacji jest niewłaściwe. Przyjęcie teorii grupy Zhao wyjaśniałoby strukturę obu galaktyk." - http://kopalniawiedzy.pl/Droga-Mleczna-Galaktyka-Andromedy-zderzenie-ciemna-materia-grawitacja,18381

I inna ciekawostka:
"Droga Mleczna, Galaktyka Andromedy oraz Galaktyka Trójkąta są głównymi elementami Grupy Lokalnej Galaktyk." (cyt. z Wikipedii). No niemalże jak "troje oczu" ;)
------------------

JEDNO OKO HORUSA/OZYRYSA…
Prawe oko to słońce, lewe było księżycem. Prawe było odpowiedzialne za aktywność, przyszłość; lewe za pasywność i przeszłość. Razem ukazywały szeroki widok-w dzień i w nocy. Dzięki temu symbolizowały wszechwiedzę.

DLACZEGO WIĘC NAGLE - W PEWNYM MOMENCIE HISTORII - TYLKO PRAWE OKO STAŁO SIĘ WAŻNE? To, które symbolizuje Słońce, odpowiedzialne za aktywnść, przyszłość… a także w pewnym sensie reprezentujące "pierwiastek" męski?Może jedno oko symbolizuje Galaktykę Mlecznej Drogi, a drugie oko Galaktykę Andromedy… A trzecie oko jest jak centrum każdej Galaktyki…
-------------------------------
Dodane 27. luty 2014


DLACZEGO WIĘC NAGLE - W PEWNYM MOMENCIE HISTORII - TYLKO PRAWE OKO STAŁO SIĘ WAŻNE? To, które symbolizuje Słońce, odpowiedzialne za aktywność, przyszłość… a także w pewnym sensie reprezentujące "pierwiastek" męski?

Barka Ozyrysa:

Tu jeszcze postać Izis

I jeszcze coś. Co prawda podobno ciało Ozyrysa na 14.części, ale może bylo ich 13?

"Zaraz po śmierci Ozyrysa Izyda pod postacią kani i Neftyda pod postacią sokoła wyruszyły na poszukiwania części ciała króla Egiptu, rozrzuconych po całym Egipcie. Odnaleziono 13 z 14 kawałków, prócz członka, który utonął w Nilu, co miało doprowadzić do rokrocznych wylewów tejże rzeki. Wkrótce ułożono części obok siebie i za pomocą magicznych zaklęć scalono je, przywracając Ozyrysa do życia. Ozyrys począł z Izydą syna Horusa, aby ten mógł pomścić go i pokonać Seta, po czym wstąpił do świata podziemnego - Duat i stał się władcą Krainy Umarłych." - http://pl.wikibooks.org/wiki/Historia_powszechna/Mity_i_wierzenia_starożytnych_Egipcjan

Ciekawe, jak został "spłodzony" Horus, skoro 14. kawałka - fallusa nie odnaleziono?
Ale za to... "Jak do tej pory, stwierdzono istnienie 14 karłowatych galaktyk satelickich Galaktyki Andromedy, z których najbardziej znane to M32 oraz M110."

Ciało Ozyrysa złożyła Izyda. Czy ten mit opowiada o połączeniu na powrót 13. Galaktyk? Ponieważ Unia tych 13 Galaktyk została kiedyś zerwana? A może nie tyle zerwana, co wcielając się w różnych Układach Słonecznych, na różnych planetach, zapominamy czasem o tym?

I ciekawostka:
"Thot podobno wystąpił w roli lekarza - ożywił poćwiartowane ciało Ozyrysa i uleczył wyrwane oczy Horusa (Ozyrysa)." 
To Thot scalił ciało Ozyrysa czy Izyda (Isis)?  Thot też zapomniał o swojej roli? Jeśli tak, to teraz jest czas, kiedy może sobie o tym przypomnieć. (Thot wg mitów ozyriańskich był kochankiem matki bogów Nut. A mnie się kiedyś przypomniało, że on ode mnie dostał szmaragdowe tabliczki :-))

W notce KRYSZTAŁOWA TRZYNASTKA pisałam: 
„Na początku” był... 

UKŁAD (UNIA) 13. GALAKTYK. 

W tym UKŁADZIE istnieje 13. Galaktyk. Nasza Galaktyka jest jedną z nich. Dla nas jest ona 13.tą Galaktyką.

Z tego UKŁADU 13. GALAKTYK w Galaktyce Drogi Mlecznej zostało umieszczonych w różnych czaso-przestrzeniach 12. Słońc - Gwiazd reprezentujących, będących manifestacjami w naszej Galaktyce owych 12. CENTRALNYCH SŁOŃC z każdej z pozostałych 12. Galaktyk. 13. Słońce reprezentuję CENTRALNE SŁOŃCE naszej Galaktyki. 

Te Słońca - Gwiazdy tworzą obecnie 12. różnych Układów Słonecznych w naszej Galaktyce. Plus nasz Układ Słoneczny.

13. GALAKTYKA to nasza Galaktyka Drogi Mlecznej. 13.tym CENTRALNYM SŁOŃCEM jest SŁOŃCE stanowiące centrum naszej Galaktyki. A 13.tym Słońcem - Gwiazdą jest Słońce naszego Układu Słonecznego. 
I chociaż oficjalnie (według naukowców) nie istnieje 13 planet, to nieoficjalnie, co podaje nawet Wikipedia jest ich 13.:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a9/Planety2008.jpg/800px-Planety2008.jpg

Galaktyka Andomedy:
Dlatego można też kojarzyć
Barkę można kojarzyć ze Słońcem, a Latarnię z Księżycem ale to i tak są galaktyki...


--------------------------------

Dla kontrapunktu - być może - niby przypadkiem natrafiłam na ciekawe wizerunki Buddy...
jak ta, niesamowita figurka Buddy - mały tajski amulet:


oraz ta, która nazywana jest "Zamkniętymi Oczami Buddy":
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQfo3I5AE9M8l-RydPCDC9Phjggv3wnPHd0bioGpwVsPf4ieDRu0g

Bo WSZYSTKO ISTNIEJE W KAŻDEJ I KAŻDYM Z NAS? A to, co widzimy na zewnątrz jest tylko projekcją tego, co w nas?

Yant Pra Pid Tawarn (Pra Pid Ta):

http://ancientpoint.com/imgs/a/b/f/j/q/phra_pidta_yantra_save_luck_wealth_mini_buddha_thai_amulet_1_thumb2_lgw.jpg


http://www.sak-yant.com/wp-content/uploads/2009/11/yanprapidta.jpg.JPG

Medytacja Buddy, który nie widzi i nie słyszy, lecz zwraca się całkowicie do swojego wnętrza… Buddy, który widzi swoim wewnętrznym "trzecim okiem"?


Moje tłumaczenie "na szybcika":
"Po byciu jednym, stajesz się wieloma, po byciu wieloma, stajesz się jednym, pojawiasz się i znikasz; możesz bez przeszkód przejść przez ścianę, przez mury, przez góry, jakby poprzez przestrzeń;  nurkujesz do i z ziemi jakby to była woda, chodzisz po wodzie i nie toniesz jakbyś chodził/a po ziemi; siedząc ze skrzyżowanymi nogami podróżujesz w przestrzeni jak ptak; ręką dotykasz i muskasz księżyc i słońce tak potężne i mocne; ćwiczysz biegłość ciała tak daleko, jak sięga świat brahmy."


Aja… Ten, który wyśnił wszystko, co istnieje? "Kontroler i stwórca"? Jak egipski bóg? "Wszechwidzące Oko" czy Uniwersalny Umysł?

W każdym razie "trzecie oko" pozwala na dalekie wewnętrzne podróże zadziewające się dzięki swobodnemu przesuwaniu naszego "punktu świadomości" oraz pamiętanie ich (jeśli nasz umysł jest wystarczająco "pusty" - nie zaśmiecają go natrętne myśli, a ciało wystarczająco po-uwalniane z traumatycznych zapisów).


Trzecie oko… symbolizowane przez lotos?
Lotos jest symbolem absolutnej czystości; Co ciekawe, kwiat lotosu otwiera się wyłącznie w ciągu dnia, wyrasta z ciemnych bagien, ale pozostaje niesplamiony i niezanieczyszczony… nieskazitelny. Kwiat lotosu to święty symbol buddyzmu i ludzkiej duszy. To także symbol kwiatu życia, symbol wyzwolenia od cierpienia… (w tym oświecenia buddy)... jest też symbolem stworzenia oraz ludzkiego serca. Symbolizuje samodoskonalenie. Symbolizuje też UNIĘ... przeciwieństw i... wielu światów.
--------------------------------

I przypomniał mi się film o śniącym… o tym, który śni i tworzy wszystko... pt. "WIELKI KOSMICZNY ŻART". Ten film co prawda kiedyś już linkowałam, ale teraz raz jeszcze, dla przypomnienia sobie… 


(A podobno "Wielki Kosmiczny Żart" był największym czynnym wulkanem Indii…)

___________________________________________________________________

Pomosty:
“Wszyscy przygotowujemy się do wielkiej kosmicznej ceremonii. Do tej ceremonii przygotowują się wszystkie planety i księżyce naszego układu słonecznego, wszystkie słońca, cała galaktyka, a może i wszystkie galaktyki…“
___________________________________________________________________


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz