poniedziałek, 9 kwietnia 2012

WĘŻE I BÓSTWA


"Egipska koncepcja kosmosu bazuje na maat - pojęciu prawdy, prawa i wiecznego porządku. Jego personifikacją jest bogini ze strusim piórem na głowie. Maat jest pod stałą presją chaosu, dlatego wszyscy ludzie muszą ją wspierać, współpracując i koegzystując w pokoju, a faraonowie muszą utrzymać świat w równowadze. Kosmos widział Egipcjanin jako płaską przestrzeń ziemi uosabianą przez Geb, nad którą rozpina się nieboskłon personifikowany przez boginię nieba Nut - matka wielu bóstw, jak słońce, księżyc i gwiazdy . Niebo od ziemi dzieli powietrze, którego bogiem jest Szu. Poniżej znajduje się świat podziemi, a nad niebem rozpościera się nieskończona przestrzeń Nu – chaos panujący przed stworzeniem świata. [Nu, Nun, Mu, Mut (Mout) - stwórczyni kosmosu]. Duat jest mistycznym miejscem jednoczącym śmierć i narodziny. Bóg słońca Re podróżuje każdego dnia po nieboskłonie, a przed świtem ponownie rodzi się w Duat.
 

Geb jest bogiem ziemi, bratem bogini nieba Nut, synem Szu i bogini wilgoci Tefnut. Atrybutem Geba jest gęś."A na powyższej rycinie Geb występuje jako "wężownik"?


Garuda to jedno z bóstw w hinduizmie i buddyzmie tybetańskim. W hinduizmie jest wierzchowcem (wahana) boga Wisznu. Przedstawiany jest jako złoty lub czerwony orzeł o ciele człowieka. Garuda jest bratem Aruny, woźnicy Surji, boga słońca [jak Jaguar (Lampart) u Majów] Symbolizuje nauki tajemne. Jest śmiertelnym wrogiem Nagów. Garuda z nagami...
"Naga, Nagowie, (sanskryt: नाग nāga) – w mitologii hinduskiej wężokształtne bóstwa wodne. Mieszkają w podziemnym mieście Bhogawati, gdzie strzegą skarbów ukrytych w ziemi, czasami dzieląc się z nimi ze śmiertelnikami. Mogą przyjmować formę zupełnie ludzką. Wiele dynastii starożytnych wywodziło swoje pochodzenie od związku jakiegoś herosa i nagini" [Wikipedia]


U Nnki czytam:

*) Ningiszzidasumeryjski bóg wegetacji. Przedstawiany często pod postacią węża, czasem występuje jako ojciec boga Dumuzi. Jest także bóstwem świata podziemnego...


Orle istoty, wężowe istoty.... Czy to sumeryjski "Garuda"? Co on trzyma w dłoni? Szyszkę (szyszynkę?)A tu obraz dwóch węży "pod kontrolą" Gryfów - "Garudów"?


I jeszcze Kadyceusz Skarabeusz w innej wersji...


Ten sam symbol dwóch węży na obrazku z innej strony świata. Rysunek pochodzi z tabliczki z Kodeksu Rios- azteckiego dokumentu prekolumbijskiego zawierającego informacje na temat kalendarza Azteków oraz opis stworzenia świata:


Na powyższym obrazku węże są skierowane głowami w dół.

I jeszcze wąż jako symbol nieskończoności: Inne węże...


źródło trzech powyższych zdjęć: http://www.7rano.com/tag/weze/

Wężowe kaktusy z Sahary:
 Stare węże ogrodowe:


 Kłębek wężowy... wełny:


Wężowy kłębek wełny:

 Oraz "wężowe" supełki:


 "Wężełkowe" pismo:
"Kipu, Quipu, Khipu (w języku keczua "węzeł") - forma trójwymiarowego zapisu stosowana przez Indian prekolumbijskiej Ameryki Południowej. Nazywane "pismem węzełkowym", ze względu na swoją formę: zbiór wykonanych z bawełny lub włosia lamy i alpaki kolorowych sznurków z supełkami. Służyło do zapamiętywania liczb (najprawdopodobniej w systemie dziesiętnym)"...


i zapewne także do zapisu innych informacji.


 "Wężełkowe" początki makram i tkactwa?
I jeszcze "wężowe" fale:
 I wężyki opisujące drgania strun:


"Wężykowe częstotliwości":
Struny... różnego rodzaju, różnego rodzaju instrumenty... i dźwięki różnego rodzaju... I wiadomo... im gwałtowniejsze drgania, tym większa energia... Ależ tych wężyków mnóstwo.

I kształtów całe sploty utkane jak kosmiczne sieci pajęcze:

W panteonie bóstw egipskich istnieje bóg Apep (Apophis) był bogiem ciemności, chaosu i zniszczenia. Podobno przedstawiony był pod postacią węża. Jedno mnie dziwi, że na wizerunkach, wąż raczej jest "geometrycznie uporządkowany" w swojej formie, więc jak może on symbolizować chaos?


Podobno pierwotnie Set i Mehen - człowiek o głowie węża, byli obrońcami boga Ra i jego słonecznej arki. Wycięli oni dziurę w brzuchu węża, aby Ra mógł "uciec z jego szponów". Jeśli nie udałoby im się to zadania, świat mógłby się pogrążyć w ciemnościach. Jednak w późniejszym czasie Apep był utożsamiany z Setem jako bogiem chaosu. To rozcinanie wężowe brzucha kojarzy mi się z innym pięknym wizerunkiem Nut i Słońca wyłaniającego się z jej waginy.


Nut połyka i rodzi Słońce - Ra. Czyżby to ona była pierwotnym wężem połykającym i rodzącym słoneczne jajo Ra?

Nun (Naunet, Nunet, Nu) czyli Nuna? - Pramacierz? Nu znaczy głębia, otchłań...
Nu jest przedstawiona z podniesionymi ramionamiz koroną Słońca i barką (łodzią). 
Ową łódź zajmuje osiem bóstw, z bóstwem skarabeusza w środku otoczonym przez siedem bóstw. 
Według teologii Ogdoad wszechświat powstał w wyniku interakcji ośmiu elementów. Egipcjanie wierzyli, że zanim świat powstał, istniała wodnista ciemna masa chaosu directionless. W tym chaosie mieszkał Ogdoad z Khmunu (Hermopolis), czterej bogowie żaby i cztery boginie węże chaosu. Te bóstwa to były: Nun i Naunet (woda), Amen i Amaunet (niewidzialność), Heh i Hauhet (nieskończoność) i Kek i Kauket (ciemność). Woda była reprezentowana przez Nuna (forma męska) i Naunet (forma żeńska). "Naunet – prabóstwo egipskie uosabiające wody praoceanu otaczającego ziemię, przedstawiane w postaci węża. Razem ze swoją męską formą Nun tworzyła pierwszą z par hermopolitańskiej Ogdoady." Co ciekawe, później w egipskiej tradycji, forma żeńska całkowicie gdzieś zanikła.

Według pierwotnych pojęć Ogdoad, męski aspekt Nu był przedstawiany jako żaba albo żabio-głowy człowiek (mężczyzna). W starożytnej sztuce egipskiej Nun także pojawiała się jako postać brodatego mężczyzny ze skórą o niebiesko-zielonym odcieniu, co oznaczało wodę. 

Naunet jest przedstawiana jako wąż lub wężowo-głowa kobieta


Przypomniał mi się tu Nefertem (Nefretum)– bóstwo lotosu, członek triady memfickiej wraz z Ptahem i Sechmet. Przedstawiany w sztuce jako dziecko w kwiecie lotosu bądź mężczyzna z koroną w kształcie tego kwiatu.

Na marginesie dodam, że lotos jest uniwersalnym ezoterycznym symbolem.  W wielu tradycjach duchowych wiąże się z duchowym odrodzeniem i uzdrowieniem. To właśnie ta uniwersalność sprawia, że lotos w Egipcie był także kojarzony z Isis, boginią dziesięć tysięcy imion...

Chociaż Egipcjanie mieli różne mity stworzenia, wszyscy byli zgodni, że wszechświat pochodził z wód pierwotnych Nun - Nuny (Naunet ) i wiele legend sugeruje, że wszystko powróci do tych wód na końcu świata. Nie było ustanowionych kapłanów ani świątyń poświęconych specjalnie dla Nuny i być może z tego powodu pamięć o niej "zatarła się",  chociaż była ona reprezentowana przez wody świętego jeziora i wodę w każdej świątyni. (Często była wspominana w religijnych inskrypcjach).  

Nuna istniała (i zapewne istnieje) w każdej cząsteczce wody. 

Nuna jest często wiązana z siłami chaosu. Kiedy Ra zauważył, że ludzie przestali oddawać mu należny szacunek, to właśnie Nuna zasugerowała Ra, żeby wysyłał swoje "oko", aby zniszczyć ludzkość. Jednak w przeciwieństwie do APEP - węża wodnego (który był uznawany za wroga Ra i czysto destrukcyjną siłę), Nun-Nuna miała pozytywny aspekt. Nuna chroniła Szu i Tefnut przed destrukcyjnymi siłami chaosu reprezentowanymi przez demoniczne węże. Według jednego z mitów Nuna namówiła Nut, by ta przekształciła się w słoneczną krowę. Odtąd jako słoneczna krowa, Nut pomagała Ra, który stał się stary i zmęczony, i prowadziła go po niebie.

W Memfis Nuna była zwiazana z Ptahem jako Nun-Ptah, Ptah-Nun (podwójnego bóstwa), które było Matko-Ojcem boga Ra i Atuma.

Nuna to sumeryjska Absu (Abzu) - dom kosmicznych wód?

Tu kobieta-wąż czyli Cihuacoatl ( "kobieta wąż" ) lub Chihucoatl


I jeszcze takie zestawienie relacji człowieka z wężem:

oraz węża z człowiekiem:


No i pewna bogini dwa węże trzymająca w dłoniach...


Węże… wiry… tornada…Vortex dynamics of rotating dipolar Bose–Einstein condensates

Vortices in a Rotating Condensate
"kwantowy zimny gaz":

Tu czarne kropki to także wiry w 3D:

Tu niebieskie kropki to centrum wirów:

http://bec.science.unitn.it/infm-bec/images/snake.jpg
A dark solitons develops
a snake instability in
a unitary Fermi gas
I film o wężach w tradycji Aborygenów:

I takie wiry, wężyki, niteczki