wtorek, 2 lipca 2013

KOSMICZNY KOŁOWROTEK i SYMBOLE NIE TYLKO SŁOWIAŃSKIE
KOSMICZNY KOŁOWROTEKMandala spiralnej galaktyki:
Galaktyka - Kosmiczna Prządka...Mandale łowickie:i hinduskie mandale


Kołowrotek:


Kądziele z symbolami kosmicznych "kołowrotków"? :


Noga kądzieli:


I takie skojarzenie "kosmicznej" Prządki :-)
W lewej dłoni trzyma wrzeciono, w prawej utkane nici, a przed nią kołowrotek... Z prawej świeci światło świecy... mimo, że przez drzwi także wpada światło. Zadziwiający jej kapelusz w formie stożka... jak symbol wiru... ciemny, niewidzialny, a jednak wykonujący swoją pracę...
UTKANE WZORY

Niektóre słowiańskie wzory haftowane;Słowiańskie swastyki... Dla mnie swastyki są symbolami galaktyki, a może nawet różnych galaktyk spiralnych, a ich centrum symbolizuje Słońce, tyle że galaktyczne:


Słowiańskie mandale...Centralna część tego torusa zwana jest wrzecionem. **) W kształcie tego torusa możemy także znaleźć kształt kapelusza wiedzmy - Baby Jagi utożsamianej często w starosłowiańskich tradycjach z Makosz/Makoszą.  A "domek Baby Jagi" to inaczej "Świątynia Makosza-Mokoszy (Baby Jagi) – domek na kurzych nogach."O NIEDŹWIEDZICY, także tej kosmicznej, pisałam w notce  ZAWOŁAŁA MNIE GÓRA ŚLĘŻA.

Gwiazda "północna" od czasu do czasu zmienia się.  Wyznacza ona oś ruchu obrotowego Ziemi. Ale może być też tak, że kiedyś jakaś gwiazda pólnocna, która wyznaczała oś obrotu Ziemi wokół jej osi, wyznaczała jednocześnie centrum galaktyki. Przy ruchu precesyjnym Ziemi gwiazda wyznaczająca oś tego ruchu zmienia się co jakiś czas. Dlatego kiedyś północną gwiazdą dla Ziemi mogła być gwiazda, która jednocześnie wyznaczała kierunek centrum galaktyki. I to centrum Galaktyki nadal wyznacza, choć przestała być jednocześnie gwiazdą "północną".

A  może raczej: po kosmicznym oceanie?

Mam od dawna taką intuicję, że Wenus to nie tylko bogini, nie tylko planeta, ale... że kiedyś była to jakaś Gwiazda... Dlaczego bogini Aszera miała tak wielu małżonków? A jeśli to gwiazda wyznaczająca np. centrum galaktyki? I ta gwiazda kiedyś była także gwiazdą wyznaczającą na północy oś obrotu Ziemi?

A według mnie nie wiadomo, jakie gwiazdy będą kolejnymi gwiazdami polarnymi, ponieważ nikt nie może mieć 100% pewności, że na przestrzeni wielu tysięcy lat nie następuje taka zmiana ruchu Ziemi i Układu Słonecznego, w którego konsekwencji precesja może być określona nie za pomocą okręgu, lecz na przykład spirali lub helisy.
Cyt. z Wikipedii: "Słowo aszera ma w Starym Testamencie dwa określenia. Odnosi się zarówno do bogini o tym imieniu, jak i do filaru, drzewa lub słupa kultowego, który jest bogini poświęcony". X)

Czym jest to drzewo lub słup kultowy? Drzewo może być symbolem rozrastającej się Galaktyki na przykład. A słup kultowy? Symbolem osi ruchu obrotowego Ziemi czy raczej osi Galaktyki?


PODSTAWĘ SWASTYKI TWORZY KRZYŻ RÓWNORAMIENNY.

A tu pewne symboliczne mandale... Są one robione na "osnowie" - podstawie krzyża równoramiennego. W tym przypadku z patyków. Nazywane są w Meksyku Okiem Boga - Ojo de Dios.


Oko Boga z Białorusi:


i Ojo De Dios z Ameryki: CO CIEKAWE TAKIE SAME specyficzne "mandalki" Ojo De Dios SĄ na przykład WIESZANE w DOMACH W MEKSYKU w tradycji HUICHOLI... 


Oko Boga otwiera się za każdym razem, gdy rodzi się dziecko... Jest to symboliczny akt na wielu planach ziemskich i kosmicznych...

"Oko Boga" (tsik + ri) jest najbardziej znanym religijnym przedmiotem kultury i tradycji Huicholi. Reprezentuje pięć zakątków kosmosu: wschód, zachód, północ, południe i centrum... które jest najważniejszym punktem geograficznym we wszechświecie.


Te "mandalki" są tworzone jako zapis intencji... (Podobnie trochę jak Merkaby/Merkawy na poziomie mentalno-energetycznym *) oraz dla ochrony przestrzeni przed niepotrzebnymi wpływami innych energii niż te, które są w nich zapisane.
Kiedyś zrobiłam podobną swoją mandalkę, gdy przyszła do mnie informacja o tym, że takie właśnie robią w meksyku. I byłam tym zachwycona. Tu moja osobista:


____________________________________________________________________
dodane 24.01.14 (informacja od Mezamira)
W tybetańskiej tradycji Bon występuje bardzo ważny przedmiot Namka:


nam kha znaczy podobno niebo, oko nieba… a w niektórych tradycjach - Oko Boga.
Wczesne interpretacje rozumienia namka opisują je jako abstrakcyjne symboliczne ofiary duszy lub siły życiowej osoby. W niektórych rytuałach zawierają one całe modele wszechświata... Niektóre mają umieszczonego gigantycznego orła, również wykonanego z nici i umieszczonym na szczycie Namka. Po przeczytaniu o namkach, zauważyłam, że ich tradycja ta jest bardzo podobna do tradycji Indian Huichola.

I obraz ze słowiańskiej tradycji:

Postać trzymająca w dłoni NAMKA… Nam Kha… " niebo ", "miejsce", " eter "…

To z kolei skojarzyło mi się ze słowiańską tradycją…
z ozdobami choinkowymi ze słomy:

http://d.naszemiasto.pl/k/r/13/9b/4d033ca49a230_o.jpg

http://www.bialystok.edu.pl/cen/archiwum/mat_dyd/wychowan/ozdoby/ozdoby.htm

oraz z gwiazdami noszonymi przez Kolędników, którzy często nosili (noszą) gwiazdy, a niektóre z nich były podwójne i kręciły się…

____________________________________________________________________

i inne, podobne:
Jeszcze inne, piękne mandale KOSMICZNE:
buddyjska


ruska ikona jako Wszystkowidzące Oko Boże:


Mandala "sypana"


i grafika:

Oczywiście te mandale kojarzą mi się i łączą z mandalkami z kalejdoskopów... mojej ukochanej zabawki z dzieciństwa... chociaż nie tylko z dzieciństwa, ponieważ nawet dziś w domu mam trzy kalejdoskopy i nie tak dawno umieściłam zdjęcia różnych wzorów i mandali w notce: ZABAWA  Z KALEJDOSKOPAMI i na bocznym pasku. Te mandale kojarzą mi się także z wzorami energetycznymi gwiazdek śniegowych, kryształków wody:


oraz "kryształków" dźwięków: 

i różnymi wzorami cymatic (cymatik), o których pisałam w notce ENERGETYCZNE KULE, BĄBLE, BALONY... I WZORY.

A propos drzewa symbolizującego Aszerę - ta poniższa grafika przedstawia DRZEWO, ale nie tylko.... na tym obrazku widzę także CHMURĘ Z BŁYSKAWICAMI - jakby drzewo było manifestacją w zagęszczonej materialnie formie chmury z błyskawicami: 
YANTRY. Opisałam tutaj:

Przykłady Yantr/Jantr: 

Jantra Kali:I jantra - mandala "słowiańska:
ta też:


💚♡💗
Mandala - yantra z katetry w Chartre:


Indiańskie łapacze snów:


I "Kwiat Życia:zwany przez niektórych… Merkabą.

Spiral w torusie:

i sieć torusowa w ruchu:
http://harmonicresolution.com/torsionanimated.gif

Podobne są na słowiańskich kołowrotkach oraz w dawnej polskiej architekturze:


I jeszcze…. ceremonia kręgu kobiet z plemienia Ubuntu: "I Am Who I Am Because Of Who We All Are" czyli "Jestem, Kim Jestem z powodu Kim My Wszyscy Jesteśmy...


dodane 27.01.14
"W społeczeństwach tradycyjnych, na zachód, w Azji Środkowej i płaskowyżu irańskim , tkactwo jest tajemnicą wewnątrz kobiecej sfery. [ 1 ] wśród bogów, boginie tylko są tkaczkami . Herodot jednak zauważył różnicę kulturową między tożsamością płciową i tkactwem wśród Hellenów i Egipcjan : wśród Egipcjan to byli ludzie, którzy przędły [ 2 ] .
Tkactwo zaczyna się przędzenia. Kołowrotek został wynaleziony w 14 wieku, wszystko wcześniej było wykonywane z przędzenia przy użyciu kądzieli i wrzeciona . W języku angielskim, [jak i w języku polskim] zwrot: "po kądzieli " wskazuje krewnych ze strony matki, a tym samym oznacza kobiecą rolę w gospodarstwie domowym. W Skandynawii gwiazdy pasa Oriona znane są jako Friggjar rockr  czyli " kądzieli Frigg ". 

("Friggjar rocker" może znaczyć także biegun północny. "Frig" po szwedzku znaczy "lodówka".)

Wrzeciona jako niezbędne do sztuki tkania są znane też jako symbol bezpieczeństwa.

cytat ze strony podanej przez Mezamira Póki co tłumaczenie googlowe):
X)
Cyt. z Wikipedii: "Słowo aszera ma w Starym Testamencie dwa określenia. Odnosi się zarówno do bogini o tym imieniu, jak i do filaru, drzewa lub słupa kultowego, który jest bogini poświęcony". X)

DRZEWO ŻYCIA:
"Jego wyobrażeniem (w różnych kulturach) były: góra kosmiczna, drzewo kosmiczne, filar, kolumna lub słup (te ostatnie mają wtedy dodatkowy sens – są wspornikami niebios)."

TE SAME OKREŚLENIA DLA ASZERY I DRZEWA ŻYCIA? 
ASZERA - ASZURA ASURA? DRZEWO ŻYCIA?


43 komentarze:

 1. Witam serdecznie.
  Proszę o pomoc w sprawie przekazanej przez istoty Buddyjskiej Mandali. Czuję,iż przekazują nam wiadomości w postaci symboli. Prawdopodobnie chodzi o solarny portal,który ma się, wkrótce otworzyć. Tam są,moim zdaniem pokazane współrzędne, które mają odegrać istotną rolę.
  Załączam link do strony.
  Dużo informacji przekazali.

  http://innemedium.pl/wiadomosc/bardzo-skomplikowany-piktogram-polu-we-wloszech
  Pozdrawiam Światłem Serca.
  Moim pragnieniem było i jest uwolnienie Wszystkich Czujących Istot od Cierpienia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam odczucie,iż od strony Słoneczka drzwi są otwarte. Natomiast od strony naszych przybyszów wrota mają się, otworzyć.
  Jakbym w czasoprzestrzeni widział otwarte Gwiezdne Wrota.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj mały buddo.
  Dopiero dziś zauważyłam Twój wpis.
  Nie umiem odczytać tego piktogramu, ale coś mi się przypomniało, co dodałam na końcu powyższej notki.
  Sześć Gwiazd na północy i osiem płatków lotosu Serca...
  Strzałki... kierunki.

  "Tam są,moim zdaniem pokazane współrzędne, które mają odegrać istotną rolę."

  Pewnie są, ale czy tam się udasz? Do obu miejsc naraz? Nie musisz... Intencja prowadzi... do połączenia :-D  "Moim pragnieniem było i jest uwolnienie Wszystkich Czujących Istot od Cierpienia."
  Jeśli tych, co tego pragną, pewnie ci się uda... ale czy tych, którzy tego nie chcą też?

  Pozdrawiam z serca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie.
   Miałem wizje w czasie.
   Intencja prowadzi do połączenia. Widziałem promień wypływający z serca obiegający ziemie i trzy trójkątne piramidy. Tak miało się stać.
   Bardzo Mega bardzo dziękuje.
   Pozdrawiam promieniem światła płynącego serca.

   Usuń
 4. Witam serdecznie.
  Dziękuje za informacje.
  Dużo serca, w medytacji i jodze włożyłem aby z swojego wnętrza wydobyć światło na zewnątrz.
  Intencja była pragnę uwolnić Wszystkie Czujące Istoty od Cierpienia.
  Matka Natura kocha a czy człowiek o tym wie. Raczej nie. Gdyby ludzie Kochali na pewno ,by szanowali Matkę Nature. Brali by tyle, aby przeżyć nie niszczyli serca życia natury.
  Widząc swoją naturę wewnętrzną-widzę wnętrze również człowieka.
  Miłość to zmysł odczucia. Serce bije z odpowiednim rezonansem u człowieka,który kocha. Naszym celem jest miłość i doskonałość.
  Jeśli ludzie nie pokochają to odejdą i zostaną przeniesieni do innego systemu o takich samych wibracjach jak oni.
  Ziemia ma cel wznoszenia. Marzy mi się ,ziemia na której wszyscy kochają i myślami się porozumiewają.
  Pozdrawiam światłem serca.

  OdpowiedzUsuń
 5. "...Alfa i Omega - początek i koniec wszelkiego stworzenia... to także -podobno - symbol wszechmocy Chrystusa jako Stwórcy..."

  Alfa i Omega - wg. interpretacji fresków Sykstyny, to także Energia Miłości jak... dwie elipsy tworzące nieskończoność – budowa całości... :)

  I ciekawy cytat z Sykstyny odnośnie tego tematu, omawiający dwa freski, gdzie jeden z nich przedstawia upadek krzyża - symbolizujący upadek religii i drugi - przedstawiający upadek kolumny - symbolizujący upadek autorytetów we wszelkich dziedzinach...

  Oba freski przedstawiające Krzyż religii i kolumnę autorytetów usadowione są " w oczach twarzy "( chodzi o cały fresk przedst. Sąd Ostateczny) , co symbolizuje dominację wzroku nad innymi zmysłami, postrzeganiem poza zmysłowym a także intuicją.
  Wynika z tego, że wierzymy tylko w to, co widzimy, ale także widzimy tylko to, co chcemy widzieć, gdyż decyduje o tym system naszych przekonań narzucony nam przez religię i autorytety...

  Cyt. "..Krzyż i kolumna to znaki podziału jednej fali łączącej na początku dwa aspekty całości: materialny i antymaterialny (dodatni i ujemny).
  Przez podział powstały dwa podstawowe rodzaje, aspekty (energii) Miłości: Miłość Bezinteresowna i Miłość Własna..."
  * *
  Mogła bym sama siebie się zapytać: I kto to mówi ?...
  Cóż za paradoks: Właśnie u Livii niedawno napisałam, że trudno jest mi wykrzesać z siebie taką Ogólną Miłość Bezinteresowną do ludzi z uwagi na ludzkie okrucieństwo w stosunku do innych czujących istot :(
  * *
  c.d. Cyt. "..Alfa - Miłość ogarniająca wszystko - Opieka, Inspiracja i Ochrona.
  Aspekt żeński, antymaterialny (spolaryzowany ujemnie, srebro) tego co istnieje.

  ALFA - w hebrajskim litera ALEF, to anagram słowa FALA...

  OMEGA - (OM- sylaba, mantra oznaczająca ciągłość, pomnażanie EGO - cząstki) -miłość własna -kocha siebie samego, pomnaża siebie..."
  Poniżej symbolu ósemki (na wysokości organu węchu) są postaci Chrystusa i Marii.
  Zapach to prawo hierarchii. Znak, że Ci dwoje przywrócą hierarchię znaczeń, zdarzeń i ludzi.
  Jezus jednym gestem ... odżegnuje się od przeszłości, rozlicza hierarchię bogów.
  Nie nosi śladów męczeństwa jak na tysiącu innych obrazów. A cytrynowa poświata za nim oznacza, że pogodził się sam ze sobą poprzez wybaczenie.
  Każdy człowiek wchodząc w nowe - musi rozliczyć się z przeszłością (tego ciała i wszystkich poprzednich), ujawnić całą zawartość podświadomości. :P
  Nagość postaci symbolizuje, że nie mają one nic do ukrycia... "

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Margo kochana, dziękuję za Twój wpis.

   Działasz na mnie... bardzo inspirująco. Na przykład wtedy, gdy z ogromną prostotą i szczerością piszesz o trudnych rzeczach. Dziękuję Ci za to, że dzielisz się swoim doświadczeniem i wiedzą.
   Pozdrawiam serce-cznie. :-)

   Usuń
 6. http://pantheion.pl/?art=Wenus_u_Slowian

  Znaczenie Wenus wśród Słowian-zwierzęca gwiazda/zwierzonka.Wg włościan pochodzi ona stad że Wenus zwierzynie świeci względnie że wieczorem kiedy ona wstaje zwierzęta się podnoszą.
  Podobną nazwę dla wieczornej Wenus mają Czesi(zviretnice) oraz Litwini(źverine).

  Wenus jest również nazywana Służebnicą Miesiąca lub Gwiazdą Księżyca,mówi się że idzie przed światłem tzn miesiącem i drogę mu kieruje,stad jej nazwy:"gwiazda miesiączkowa" i miśnica zirnyci.

  Kolejne koniunkcje Wenus ze Słońcem następują w przybliżeniu 13 razy na 8 lat ziemskich (ruch Wenus i Ziemi jest bliski rezonansu 13:8). Z tego powodu wykres jej położenia na niebie ma pięciokątną symetrię.

  Wenus obraca się wokół własnej osi w przeciwnym kierunku niż większość planet Układu Słonecznego.

  Auseklis, Aussauts - Gwiazda Poranna. Jeden z dwóch braci blizniaków personifikujących planetę Wenus. Syn boga nieba Dievsa, oblubieniec słonecznej panny Saule, o którą walczy z księżycem (Meness).Przedstawiany czasem w postaci konia.

  Słowiańska bogini Lela/Lilith
  jest boginią z Dhurwaloki, czyli z Gwiazdy Polarnej opisanej w Puranah.

  http://www.youtube.com/watch?v=j-wY62rllDw

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.bogowiepolscy.net/lela-lejla-1.html

   Usuń
 7. http://bialczynski.files.wordpress.com/2009/12/w-korolkow-czislobog-podag-27-1.jpg

  Na obrazku postaćtrzyma w ręce takie coś co wygląda jak klapka na muchy
  to coś nazywa sie Namka(oko boga) i występuje w Bon oraz jako ozdoba świąteczna w niektórych naszych wsiach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Na obrazku postaćtrzyma w ręce takie coś co wygląda jak klapka na muchy
   to coś nazywa sie Namka(oko boga) i występuje w Bon oraz jako ozdoba świąteczna w niektórych naszych wsiach.|


   Oczywiście. dziękuję pięknie.
   Podobnie z tym "okiem oka" kojarzyły mi się słowiańskie ozdoby choinkowe ze słomy…
   http://d.naszemiasto.pl/k/r/13/9b/4d033ca49a230_o.jpg
   http://www.werandacountry.pl/images/articles/big/13360_1291027527.jpg
   http://www.bialystok.edu.pl/cen/archiwum/mat_dyd/wychowan/ozdoby/Image40.jpg

   http://www.bialystok.edu.pl/cen/archiwum/mat_dyd/wychowan/ozdoby/ozdoby.htm

   Kolędnicy też często nosili gwiazdy, a niektóre z nich były podwójne i kręciły się...

   Usuń
  2. Zaraz dodam do notki podaną przez Ciebie - Mezamir? - informację o Namka...

   Usuń
 8. NAMNKA? :D Nam Kha ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam Kha… " niebo ", "miejsce", " eter "…
   "W niektórych rytuałach tantrycznych, Namkha staje się czystym mieszkaniem bóstwa ziemi, podczas gdy w innych obrządkach może działać jako sidła demonów/ (…) W tradycji Bon i Wadżrajana, Namkha jest skonstruowana jako tymczasowe mieszkania dla bóstwa podczas praktyk rytualnych. (…) Struktura Namkha - tradycyjnie wykonane z kolorowych nitek, symbolicznych elementów (niebieski, zielony, czerwony, biały i żółty, przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi), Ngak'chang Rinpocze powiedział: " Te >wątki< symbolizują " nić ", której dosłowne znaczenie oddaje słowo "tantra"i opisuje sposób, w jaki każdy punkt w czasie i przestrzeni jest osnową i wątkiem z krosna empirycznej / pustki egzystencjalnej". - http://en.wikipedia.org/wiki/Namkha

   Usuń
  2. „Innym ważnym środkiem obcowania ze światem subtelnym jest miejsce,w którym znajduje się Duch.
   Funkcję tego urządzenia bardzo dobrze określił pewien szaman ewenkijski.
   Powiedział że idole ,wizerunki i inne święte przedmioty są „siedzeniem dla Ducha,które człowiek powinien przygotować nie tylko dla Ducha ale i dla swojego gościa” jeżeli chce aby gość był w stanie prowadzić rozmowę z gospodarzem.
   Takim”siedzeniem”może być figurka ducha wyrzeźbiona z drewna lub innego materiału,jego narysowany wizerunek,szczególne drzewo,dziupla,pieczara,nora itp.
   Do dłuższego przebywania można przygotować domek,może nim być np szamański bęben,zawieszki na ubraniu,kostur,miecz itd.

   W szeregu tradycji np Tajlandii,przygotowywane są specjalne domki dla duchów podobne do maleńkich świątyń gdzie przynosi się ofiary”(ofiary z jedzenia,czasem z roślin a nawet z intencji,ofiarowuje się własną modlitwę)

   Kosmos Mistyczny – Eugeniusz Fajdysz


   Dalej czytamy w tej samej książce:

   "„Subtelną przyczyną kryzysu ekologicznego jaki nastąpił,ignanasani widzieli w tym że zniknęli silni szamani,podtrzymujący harmonię świata ludzi i świata duchów.
   Dobre duchy-pomocnicy zaczęły ginąć a duchy-mordercy niszczyciele nabrały sił i zaczęły niszczyć życie na Ziemi.

   „Kiedy umierają szamani,umierają też Szajtani-tak powiedział diabeł*/duch Ziemi”.Słowa „diabeł” ignanasani używają dla bóstwa i ducha niezależnie od tego czy jest ono życzliwe czy nie(anioł i demon to dla nich diabeł). Drobniejsze duchy świętości rodzinnej(Kojka)nazywają oni Szajtanami(jest to wzięte od Rosjan którzy nazywają Szajtanami miejscowe duchy)
   Matka Drzew to Hore,zapewniająca harmonię biosfery,jej dzieci to siedem duchów Gagar.

   „Śmierci się zrobiło dużo bo szamani umarli(tzn zostali wybici i spaleni na stosach
   złożeni w ofierze całopalnej dla Jehowy-przyp Mezamir)*
   gdy szamanów było dużo pogrzebów było miej”.

   W skutek zagłady szamanów zginęły też duchy Gagary zapewniające harmonię świata zwierząt i roślin.Najpierw gdy Ziemia powstała,siedem Gagar podtrzymywało nogi Ziemi.
   Siedem Gagar było Szajtanami.One trzymały nogi Ziemi i szajtańskie drzewa(Kojka)były żywe.
   Kiedy zabrakło szamanów powstało dużo mogił,nogi Ziemi zaczęto podcinać,duch Ziemi zaczął gryźć,od tego zaczęły padać drzewa Szajtanów.
   My tutaj siedzimy,pewnie one(drzewa)tu leżą.
   Szajtańskie drzewa Kojka,to święte drzewa w których mieszkają duchy szamańskie.
   W rezultacie matka drzew Hore,straciła prawie wszystkie swoje oczy(jej oczy to szamani),nogi jej osłabły(jej nogi to Gagary i drzewa)zasnęła i przestała przeciwdziałać złu".

   Usuń
  3. * Biblia zawiera szczegółowe zapisy dotyczące ofiar wotywnych
   z ludzi, zwierząt, domów i ziemi, przeznaczanych dla kasty kapłańskiej,
   oraz cennik osobowy ludzkich dusz.


   "...Dalej Pan powiedział do Mojżesza: Mów do Izraelitów i powiedz im: Jeżeli kto chce się uiścić ze ślubu, według twojej oceny dotyczącego jakiejś osoby wobec Pana, tak będziesz oceniał: jeżeli chodzi o mężczyznę w wieku od dwudziestu do sześćdziesięciu lat, to będzie on oceniony na pięćdziesiąt syklów srebra według wagi przybytku. Jeżeli chodzi o kobietę, to będzie ona oceniona na trzydzieści syklów. Jeżeli chodzi o młodzież w wieku od pięciu do dwudziestu lat, to chłopiec będzie oceniony na dwadzieścia syklów, a dziewczyna na dziesięć syklów. Jeżeli chodzi o dzieci w wieku od jednego miesiąca do pięciu lat, to chłopiec będzie oceniony na pięć syklów srebra, a dziewczynka na trzy sykle srebra. Jeżeli chodzi o ludzi starszych w wieku od sześćdziesięciu lat wzwyż, to mężczyzna będzie oceniony na piętnaście syklów, a kobieta na dziesięć syklów. Jeżeli jednak ktoś jest tak ubogi, że nie może spłacić według twego oszacowania, to postawi osobę ślubowaną przed kapłanem, a ten ją oszacuje. Według możności tego, który ślubował, kapłan ją oszacuje.....Kapłańska 27.1-8"

   "Jeżeli kto poświęci co ze swej własności dla Pana jako cherem: człowieka, bydlę albo część gruntu dziedzicznego - to ta rzecz nie będzie sprzedana ani wykupiona. Każde cherem jest rzeczą najświętszą dla Pana. Żaden człowiek, który jest poświęcony dla Pana jako cherem, nie może być wykupiony. Musi on być zabity...... Kapłańska 27.28-29"

   "Pan tak powiedział do Mojżesza: Poświęćcie Mi wszystko pierworodne. U synów Izraela do Mnie należeć będą pierwociny łona matczynego - zarówno człowiek, jak i zwierzę ...[...]... I będzie u ciebie; co jest rodzaju męskiego, należy do Pana. Lecz pierworodny płód osła wykupisz jagnięciem, a jeślibyś nie chciał wykupić, to musisz mu złamać kark. Pierworodnych ludzi z synów twych wykupisz. Gdy cię syn zapyta w przyszłości: Co to oznacza? odpowiesz mu: Pan ręką mocną wywiódł nas z Egiptu, z domu niewoli. Gdy faraon wzbraniał się nas uwolnić, Pan wybił wszystko, co pierworodne w ziemi egipskiej, zarówno pierworodne z ludzi, jak i z bydła, dlatego ofiaruję dla Pana męskie pierwociny łona matki i wykupuję pierworodnego mego syna. Będzie to dla ciebie znakiem na ręce i ozdobą między oczami przypominając, że Pan potężną ręką wywiódł nas z Egiptu. Wyjścia 13.1-2, 12-16"

   Usuń
  4. "Nie będziesz się ociągał z ofiarą z obfitości zbiorów i soku wyciskanego w tłoczni. I oddasz Mi twego pierworodnego syna. To samo uczynisz z pierworodnym z bydła i trzody. Przez siedem dni będzie przy matce swojej, a dnia ósmego oddasz je Mnie..... Wyjścia 22.28-29"

   "A po tych wydarzeniach Bóg wystawił Abrahama na próbę. Rzekł do niego: Abrahamie! A gdy on odpowiedział: Oto jestem - powiedział: weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jakie ci wskażę..... Rodzaju 22.1-2"

   "poświęcenie", tudzież „całkowite poświęcenie” (hebr. cherem), tłumaczone jest niekiedy w Biblii jako „klątwa” i oznacza nie tylko oddanie na własność, ale uświęcenie poprzez całkowite zniszczenie. Jest to oczywiście uświęcenie, dedykowanie, ale głównie osiągane poprzez zamordowanie, zaszlachtowanie, eksterminację.

   "Obłożyliśmy je klątwą, podobnie jak uczyniliśmy z Sychonem, królem Cheszbonu, wykonując klątwę (herem) nad każdym miastem, mężczyznami, kobietami i dziećmi..... Księga Powtórzonego Prawa 3,6 BW"

   "mieszkańców tego miasta wybijesz ostrzem miecza, a samo miasto razem ze zwierzętami obłożysz klątwą (herem). Cały swój łup zgromadzisz na środku placu i spalisz ogniem - miasto i cały łup jako ofiarę ku czci Pana, Boga twego. Zostanie ono wiecznym zwaliskiem, już go nie odbudujesz..... Powtórzonego Prawa 13. 16-17'

   "I na mocy klątwy (cherem) przeznaczyli na zabicie ostrzem miecza wszystko, co było w mieście: mężczyzn i kobiety, młodzieńców i starców, woły, owce i osły..... Jozuego 6.21"

   Przy normalnej ofierze dla Boga stosowane jest zazwyczaj słowo 'zebach'. Natomiast herem oznacza zawsze eksterminację, mordowanie i rzeź, tak jak w V Mojż 3:6 i wielu innych wersetach opisujących mordy wojsk izraelskich. Oczywiście tłumacze stosują tutaj różne pobożne sztuczki i zamiast „wymordować” piszą o „bożym sądzie” „świętej destrukcji” czy „klątwie”. I chociaż gdzie nie gdzie napisane jest wprost o całkowitym ofiarnym zniszczeniu to jednak wiele przekładów używa słów "poddać pod boski sąd". Rzecz jasna tego typu wyrażenia wprowadzają pewną dezinformację.

   "Nie zachowasz przy życiu żadnej żywej istoty. Zamiast tego wymordujesz [wyrżniesz, złożysz w ofierze] wszystkich Hyttytów, Amorytów, Kananejczyków, Peryzzytów, Hywytów i Jebuzytów – tak jak ci rozkazał JHWH Elohim.... Księga Powtórzonego Prawa 20.16-17"

   Usuń
  5. Tekst ten przykuł moją uwagę nie dla tego, że w polskich przekładach mowa jest oczywiście o „nałożeniu klątwy”, ale ze względu na przekład Świadków Jehowy, gdzie o dziwo oddano go jeszcze najbliżej prawdzie:"bezwarunkowo masz ich przeznaczyć na zagładę".

   "Potem tak mówił Pan do Mojżesza: Policz wraz z kapłanem Eleazarem i głowami rodów społeczności to, co z ludzi i bydła zostało przyprowadzone jako zdobycz. Podziel zdobycz na połowę pomiędzy tych, którzy brali udział w wyprawie, i pomiędzy całą społeczność. Winieneś jednak od wojowników, którzy wyruszyli na wyprawę, wziąć jako dar dla Pana jedną sztukę na pięćset - zarówno z ludzi, jak też z wołów, osłów i owiec. Z połowy należącej do nich weźmiesz, a dasz kapłanowi Eleazarowi jako ofiarę dla Pana. Z połowy [należnej reszcie] Izraelitów weźmiesz pięćdziesiątą część, tak ludzi, jak też wołów, osłów i owiec, słowem ze wszystkiego bydła, i dasz to lewitom, którzy pełnią służbę w przybytku Pana...[...]... Wreszcie szesnaście tysięcy osób, z czego oddali Panu trzydzieści dwie osoby. I oddał Mojżesz kapłanowi Eleazarowi dary przeznaczone na ofiarę dla Pana, stosownie do rozkazu, jaki Pan dał Mojżeszowi..... Liczb 31:25-30, 40-41

   "Duch Pana był nad Jeftem, który przebiegał dzielnice Gileadu i Manassesa, przeszedł przez Mispa w Gileadzie, z Mispa w Gileadzie ruszył przeciwko Ammonitom. Jefte złożył też ślub Panu: Jeżeli sprawisz, że Ammonici wpadną w moje ręce, wówczas ten, kto (pierwszy) wyjdzie od drzwi mego domu, gdy w pokoju będę wracał z pola walki z Ammonitami, będzie należał do Pana i złożę z niego ofiarę całopalną ...[...]... Gdy potem wracał Jefte do Mispa, do swego domu, oto córka jego wyszła na spotkanie, tańcząc przy dźwiękach bębenków, a było to dziecko jedyne; nie miał bowiem prócz niej ani syna, ani córki. Ujrzawszy ją rozdarł swe szaty mówiąc: Ach, córko moja! Wielki ból mi sprawiasz! Tyś też wśród tych, co mnie martwią! Oto bowiem nierozważnie złożyłem Panu ślub, którego nie będę mógł odmienić! Odpowiedziała mu ona: Ojcze mój! Skoro ślubowałeś Panu, uczyń ze mną zgodnie z tym, co wyrzekłeś własnymi ustami, skoro Pan pozwolił ci dokonać pomsty na twoich wrogach, Ammonitach! Nadto rzekła do swego ojca: Pozwól mi uczynić tylko to jedno: puść mnie na dwa miesiące, a ja udam się na góry z towarzyszkami moimi, aby opłakać moje dziewictwo. Idź! - rzekł do niej. I pozwolił jej oddalić się na dwa miesiące. Poszła więc ona i towarzyszki jej i na górach opłakiwała swoje dziewictwo. Minęły dwa miesiące i wróciła do swego ojca, który wypełnił na niej swój ślub i tak nie poznała pożycia z mężem. Weszło to następnie w zwyczaj w Izraelu, że każdego roku schodziły się na cztery dni córki izraelskie, aby opłakiwać córkę Jeftego Gileadczyka...... Sędziów 11. 29-31, 34-40"

   Usuń
  6. Imię Jahwe użyte w Biblii jest tam podstawione celowo.
   Jahwe to wedyjski bóg ,nie semicki.

   Yahvah, Yahve, YHVH jest tajemnym wedyjskim imieniem Boga Słońca.Nazwa państwa taka jak Syria pochodzi od indyjskiego imienia Boga Słońca Surya
   Zatem na obszarze Syrii powinno się czcić Boga Surya i praktykować Surya Namaskara.Łatwo znaleźć na Zachodzie ślady dawnych wedyjskich tradycji opisanych w Mahabharacie.
   Współcześnie muzłuamanska Kaba w dawnych czasach była wielkim ośrodkiem kultu Słońca i w zasadzie te pierwotne funkcje powinny być w tej zawłaszczonej świątyni niezwłocznie przywrócone włącznie z kultem arabskiej Bogini Słońca Al-Lat.
   Pradawny wedyjski Bóg Słońce imieniem Yahvah czczony był na Bliskim Wschodzie, w Arabii, a także w Egipcie i Mezopotamii a odmiany jego imienia jak
   Yave, Yahve czy Yayash znane są doskonale.
   Wszyscy zatem, którzy swoje źródła religijne i metafizyczne wywodzą od Boga Słońca imieniem Yahvah (YHVH) powinni na dobre zająć się zgłębianiem wedyjskiego oryginału.
   Hebrajski mściwy substytut,zazdrosny,emocjonalnie niedojrzały,jest tylko nieudaną imitacją.

   Imię Yahvah (Jahwah),można znaleźć w Rygwedzie – min. w 36 Hymnie,a wiele ideałów duchowych Starego Testamentu pochodzi z kultury i religii wedyjskiej z Indii
   Dlatego kilka tysięcy razy imię Yahve wspomniane jest w Biblii. YahvaH oznacza wielką, ogromną przestrzeń, bóga zajmującego wielką przestrzeń – Ten który opiekuje się istotami świadomymi
   np bogami nieba/Devami (Deva =Deus)oraz półludźmi/bóstwami Asurami/półbogami śpiewającymi święte hymny, mędrcami – czyli ludzkimi istotami OŚWIECONYMI,przebudzonymi,”przebuddzonymi” - tymi którzy prowadzą boskie (czytaj duchowe) życie.

   W wersecie pierwszym, 36 hymnu poświęconemu YahwaH jest napisane:“YahwaH, który błogosławi, wspiera i pomaga – ale tylko tym którzy są mędrcami, prowadzą bardzo świętobliwe życie,oddają cześć Bogu pod imieniem Yahve a także wszystkim oświeconym mistrzom duchowym, Bóstwom/Asurom/półludziom-półbogom i Devom/Bogom”.

   Usuń
  7. There are many proper names in the Old Testament affixed with yhv (yeho- or -yahu), and yhvh is the very name of God, which is known from inscriptions dated c. 830 BC.

   The Hebrew derivation of yhv is unclear, and scholars have suggested that it may have a non-Israelite origin, with some seeking meanings in Aramaic or Arabic or Egyptian ~ although it appears that no one has considered Sanskrit sources, where the same term is found with exactly the connotations appropriate to the biblical usage.

   ya is “a goer or mover”, “the wind”, “joining, restraining, or abandoning”, “fame or light”.

   yA is “going, restraining, and attaining”, indicating “a carriage, religious meditation, or the yoniliÑgam”.

   yad is “who, which, what, whichever, whatever, or that”, indicating “the puruSa”.

   And yeSu is the locative plural case.

   yahu is “restless or swift” or “mighty or strong” (synonymous with mahat); also indicating “an offspring or child”, as an equivalent of putra ~ e.g. sahasoyahuH = sahasoputraH (“son of strength”), both used in reference to agni.

   yahva is “restless, swift, active (as agni, indra, soma), or continually moving or flowing (as the waters)”, and likewise it is synonymous with mahat; also indicating “the sacrificer” (yajamAna).

   yahvI is “heaven and earth” or “the flowing waters” (often as sapta yahvI).

   And yahvat is “the ever-flowing (waters)”.

   So that yahvaH or yahvIH (yahweh) and iLAH (allah) are almost identical terms ~ with the Rgveda as the primary source for all monotheistic religions.

   hindudharmaforums.com/showthread.php?t=3125


   Surja (sanskr. सूर्य sūrya = Słońce) – solarne bóstwo wedyjskie, personifikacja Słońca występujące również w późniejszych tekstach mitologii indyjskiej .

   Bóg Surja przemierza przestrzeń wokół góry Meru w swym rydwanie w okresie doby.


   Meru,Su(rja)mer.

   Surya/Swaróg to Bóg Słońca, czczony o wschodzie i zachodzie ,Surja dosłownie znaczy “Słońce”.

   Usuń
  8. Księgi staroindyjskie, mówiące że tysiące lat temu ludzie potrafili latać i znali bombę atomową, opisują Mohendżo Daro – największą aglomeracja kultury harappańskiej
   rozwijającej się między 3500 a 1500 r. p.n.e. Budownictwo jak na tamte tereny bardzo rozwinięte, jeśli weźmie się pod uwagę fakt że w nieodległej Babilonii domy wznoszono z suszonego mułu. Była to jedna z pierwszych kultur miejskich na świecie.
   “Świat wypalony ogniem taczał się w piekielnym gorącu. Woda gotowała się w rzekach i wyparowała.
   Paliły się i padały lasy, a konie i wozy bojowe płonęły. Rozpalona kolumna dymu i płomieni, jasna jak tysiące słońc wzniosła się.
   Wypadały włosy i paznokcie, naczynia pękały bez przyczyny, ptaki stawały się białe. Jedzenie stawało się trujące, a żołnierze rzucali się do strumieni, by obmyć siebie i swoją broń.”   To fragmenty staroindyjskiego eposu Mahabharata opisującego eksplozję Głowy Brahmy.

   Podobne opisy można znaleźć w Ramajanie i kilku innych starych pismach.
   Według Ramajany i innych ksiąg z tego samego okresu, pojazdy latające, zwane vimanami przywieźli z sobą bogowie z odległych planet.
   Vimany poruszały się szybko we wszystkich kierunkach, a ich silniki pracowały cicho. Napędem miała być rtęć przetwarzana na plazmę,
   a podczas tego procesu miało być wytwarzane silne pole magnetyczne. Kształtem najczęściej przypominały cylinder z kopułą i dwoma rzędami świateł dookoła.
   Inne vimany były stożkowate i strzelały pociskami kierowanymi akustycznie, co ułatwiało zestrzeliwanie vimana… niewidzialnych.
   W jednym z klasztorów w Tybecie Chińczycy znaleźli kilka tekstów, w których dość szczegółowo opisano, w jaki sposób należy budować vimany,
   a w podobnych pismach rodem z Indii znajdują się instrukcje dotyczące pilotażu, metod walki z użyciem tych pojazdów, potencjalnych zagrożeń,a nawet podsłuchu wroga na odległość.
   Jeśli te informacje wpadną w ręce Chińskich władz…Wygląda na to, że ludzie też pilotowali pozaziemskie statki, bo inaczej nie posiedliby tych tajemnic.
   Sugeruje się, że miało to wpływ na Egipt – piramidy, ale to inny temat,na zupełnie inną rozmowę :)

   Usuń
  9. Nam Kha… " niebo ", "miejsce", " eter "…

   Wawel w języku tybetańskim oznacza Niebo :)

   http://bialczynski.wordpress.com/2011/10/03/andrzej-niemojewski-o-ksiezycu-kraku-smoku-wawelu-i-twardowskim-w-polskim-niebie/

   Usuń
  10. Ciekawe, co znaczy Ślęża w języku tybetańskim? ;-)

   Usuń
  11. Pewnie Bon
   Bon = słowo = Słowianie ;D

   Usuń
  12. Ślęczeć pot. «robić coś długo i mozolnie» ,sterczeć, siedzieć nad czymś.

   Ślężanie to...ludzie mieszkający na tym terenie bardzo długo :D tkwiący tu.

   Usuń
  13. Sleazy w języku angielskim:
   "1.
   a. Shabby, dirty, and vulgar; tawdry: "sleazy storefronts with torn industrial carpeting and dirt on the walls" (Seattle Weekly).
   b. Dishonest or corrupt; disreputable: Some sleazy characters hang around casinos.
   2. Made of low-quality materials; cheap or shoddy.
   3. Thin and loosely woven; flimsy: The coat has a sleazy lining.

   Ale to ciekawe, ponieważ Slę - ża… składa się także z dwóch sylab: ŚLĘ - przesyłam, wysyłam oraz ŻA może znaczyć "wokół", "poza"…

   Mamy także rośliny - ŚLAZY (malwy)
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Malva_floral_diagram.jpg
   "Należy do plemienia Malveae, podrodziny Malvoideae, rodziny ślazowatych Malvaceae".
   Malveae… "pyrgus malvae" to także nazwa motyli http://farm8.staticflickr.com/7081/7257724180_37a7d1719f_o.jpg

   Prawo-ślaz - Roślina lecznicza… i ozdobna.

   Mamy też Ślą-zaków…

   Jest jeszcze słowo wieloznaczne… śluz. Śluz ma między innymi wpływ na… płodność.

   W języku niemieckim nazwa góry Ślęża to Lohe, co znaczy… opalenizna.
   Interesujący jest fakt, że była zwana także Górą Milczenia:
   cyt.: "1108 in monte Silencii (tłum. Góra Milczenia)".

   "Istnieją trzy ważniejsze etymologie nazwy Ślęza (nazwy góry i rzeki były dawniej pisane jednakowo):
   germańska (Steinhauser, Vasmer, wywodząca tę nazwę od plemienia Silingów),
   słowiańska (np. Rospond, od ślęga "mokra pogoda, błoto")
   "indoeuropejska" (Udolph, Mańczak).
   Wszystkie trzy hipotezy mają wiele słabych punktów i nie ma podstaw by przyjąć którąkolwiek z nich. Można z dużym prawdopodobieństwem uznać, że nazwa została przejęta do języków indoeuropejskich od wcześniejszych mieszkańców tych ziem (Babik). Od nazwy góry i rzeki powstała nazwa plemienia Ślężan, a później Śląska."

   Góry…
   "(…) pojedyncze, wystające ponad równinę góry budziły szacunek, były symbolem mocy i trwałości (w wielu kulturach funkcjonując np. jako jedno z wyobrażeń osi kosmicznej, Axis mundi). Góry były więc zarówno przedmiotem kultu, jak i szczególnym miejscem kultu."

   Usuń
 9. http://www.buddhanet.idv.tw/aspboard/dispbbs.asp?boardID=2&ID=31123&page=1

  http://www.aroencyclopaedia.org/shared/text/n/namkha_cr_01_nrp_01_eng.php

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, ale właśnie ten tekst, który zalinkowałeś po chińsku :-) znalazłam chwilę wcześniej po angielsku i podałam wyżej fragment ;-)
   Ten drugi też ciekawy.
   Dziękuję Mezamirze.

   Usuń
 10. http://shangshung.org/store/index.php?main_page=product_info&products_id=269

  OdpowiedzUsuń
 11. http://www.gismatters.com/mandala.gif

  a tutaj członkowie wspólnoty Dzokczen i Taniec Wadżry
  http://dzogchentoronto.files.wordpress.com/2011/03/vajra-dance-at-ksdl.png

  Mistrzem i założycielem jest Czogjal Norbu...
  http://dzogchen.gr/en/files/2012/04/Rinpoche-A-e1337541326382-940x300.jpg
  NAMKHAI !! Rinpocze :D

  OdpowiedzUsuń
 12. http://www.lespacearcenciel.com/lart-de-nammkha.html
  http://education.rma2.org/wp-content/uploads/2011/05/PS-32-Family-Art-Night-066a.jpg
  http://skyweaving.blogspot.com/2011_08_01_archive.html

  ta strona jest świetna
  http://yulmo.blogspot.com/2008/09/namkha.html
  http://yulmo.blogspot.com/2008/11/vajra.html

  tutaj też fajne zdjęcia Namek można znaleźć
  http://skyweaving.blogspot.com/2012/09/the-sbyin-sreg-homa-fire-ceremony.html

  OdpowiedzUsuń
 13. http://bialczynski.wordpress.com/2011/12/16/wrozby-magia-i-rytualy-poganskie-w-chrzescijanstwie-szkic-do-tematu/

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję za podanie linków do artykułów. Większość z nich ciekawie łączy się z poruszonym przeze mnie tematem w powyższej notce.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam ponownie.
  Mam książkę i nie wiem co z nią zrobić,nie ma komu sprzedać,wymienić się...nikogo takie sprawy nie interesują :/
  Czy tylko ja w tym kraju czytam książki? ;D
  Chodzi o książkę SUPREME SOURCE - Namkhai Norbu
  na alergio można ją nabyć za 160zł!!!

  Mnie wystarczy 70 :) Były ktoś chętny psze Pani? ;D
  Aha,książka jest w języku angielskim..  OdpowiedzUsuń
 16. Psze Pana, nie wiem. Taka książka w języku angielskim… nie dla mnie. Ale, jak kttoś będzie zainteresowany, to przekażę wiadomość.
  Pozdrawiam Cię Mezamirze.

  OdpowiedzUsuń
 17. "nam means non-origination, mkha' means non-cessation"

  "nam oznacza nie-powstawanie, mkha "oznacza nie-przerwanie"

  Nici, tkanie, tworzenie (osobistej) mandali...

  a jednocześnie... Ulotność...?

  OdpowiedzUsuń
 18. Jak sie juz rozpedzilem, a Ty jakby zezwalasz to ter o karcie bogini ( Goddess of flames ).
  Dominuje tu postac starszej kobiety, szczelie zakrytej pod ubraniem. Ubranie symbolozuje tu nasze ograniczenia. Logika i zmysly.
  Trzyma w reku nic/przedze a w drugim reku zwoj tejze przedzy. To symbol podzielonej wiedzy, wiedzy zdobytej na bazie porownan, przyblizen..itd. Ale brak jest polaczenia z kolowrotkiem. Bo ta wiedza moze byc tylko nagromadzona a nie spozytkowana z zasadami kosmosu, przyrody.Kolowrotek reprezentuje cykl zycia, narodzin i smierci. Nauka nie ma z nim polaczenia, wplywu.
  Kaganek ze swieca, jak sie domyslasz to symbol tlacej sie (swiatlo ) swiadomosci, rozswietlajacej mroki niewiedzy.
  Nakrycie glowy w formie duzego, spiczastego kapelusz tak jak i zreszta w przypadku wszystkich symboli, ma wiele znaczen. Np. tworzy on cwiartke ksiezyca, czyli oznacza, ze wiedza i wszystko inne ( czlowiek ) zyjemy zgodnie z jego cyklami, w polmroku, cieniu, tylko czasami rozswietlanymi przez slonce. Zdolni jestesmy doswiadczyc tylko czesci rzeczywistosci, co podkresla trojkatny zarys. A caly kapelusz ( cala wiedza ) jest stozkiem ( przenosnie ).
  Promienie sloneczne niemrawo wpadaja do wnetrza ( boska wiedza ).
  Dlugie wlosy kobiety sa splecione ( symbol tysiecy, poplatanych mysli ).
  Wszystko tu ma znaczenie ale to winno wystarczyc.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, chyba się "rozpędziłeś"... :-) bo ta interpretacja jakaś taka "rozpędzona", ale ciekawa ;-)
   Widzę, że moja to chyba... nie pasuje Tobie. ;-)

   Wrzeciono to narzędzie do ręcznego przędzenia (skręcania włókien). Razem z kądzielą tworzy zestaw do chałupniczego wytwarzania przędzy z włókien. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c9/Wrzeciono.svg/220px-Wrzeciono.svg.png
   Kołowrotek zastąpił wrzeciono z kądzielą.
   Nie ma połączenia z kołowrotkiem.
   Krótki film poglądowy :-) :
   https://www.youtube.com/watch?v=cIgyPUmNi3s#t=25
   Teraz nici będą mogły być użyte do TKANIA.
   https://www.youtube.com/watch?v=sJbRoe9Nad8

   Ręczna robota w całości BEZ KOŁOWROTKA... pełen artyzm :-)

   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 19. Alez pasuje. I tak powino byc. Nikt nie ma patentu na prawde. Dopiero te czesciowe prawdy daja razem ten jedynie prawdziwy wglad ( czyli uwzgledniajacy prawdy czastkowe ).
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Symbolika słowiańska jest o tyle ciekawa, że zaczyna być blokowana na portalach społecznościowych jako nawołująca do agresji itp. Ciekawe zjawisko, ponieważ była wykorzystywana od wieków jako symbol kultu solarnego (prawoskrętna) lub nawiązywała do magii (lewoskrętna).
  Więcej o słowiańskim kołowrocie i innych symbolach można przeczytać na tej stronie - http://slowianskibestiariusz.pl/symbole/kolowrot/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Dziękuję za wpis.
   "Ciekawe zjawisko, ponieważ była wykorzystywana od wieków jako symbol kultu solarnego (prawoskrętna) lub nawiązywała do magii (lewoskrętna)."

   Możliwe. Moja wiedza w tym temacie jest trochę inna. Mandala słowiańska "kołowrotka" może była "wykorzystywana jako symbol kultu solarnego (prawoskrętna) lub nawiązywała do magii (lewoskrętna)." Jednak dla mnie to symbol, który "przekracza nasze Słonko". Może symbolizować nasze Słońce połączone ze Słońcem w centrum galaktyki, a nawet całą galaktykę i... cały wszechświat.

   Kołowrót słowiański i swastyka to dla mnie dwa różne symbole.

   Zalinkowany artykuł przeczytałam. Ciekawy, ponieważ wspomina przede wszystkim o ruchach cyklicznych księżyców, planet. Poruszają się także słońca i galaktyki... wirują i dźwięczą... tańczą i śpiewają... :-)
   Dziękuję.

   Usuń