wtorek, 2 lipca 2013

KOSMICZNY KOŁOWROTEK i SYMBOLE NIE TYLKO SŁOWIAŃSKIE
KOSMICZNY KOŁOWROTEKMandala spiralnej galaktyki:
Galaktyka - Kosmiczna Prządka...Mandale łowickie:i hinduskie mandale


Kołowrotek:


Kądziele z symbolami kosmicznych "kołowrotków"? :


Noga kądzieli:


I takie skojarzenie "kosmicznej" Prządki :-)
W lewej dłoni trzyma wrzeciono, w prawej utkane nici, a przed nią kołowrotek... Z prawej świeci światło świecy... mimo, że przez drzwi także wpada światło. Zadziwiający jej kapelusz w formie stożka... jak symbol wiru... ciemny, niewidzialny, a jednak wykonujący swoją pracę...
UTKANE WZORY

Niektóre słowiańskie wzory haftowane;Słowiańskie swastyki... Dla mnie swastyki są symbolami galaktyki, a może nawet różnych galaktyk spiralnych, a ich centrum symbolizuje Słońce, tyle że galaktyczne:


Słowiańskie mandale...Centralna część tego torusa zwana jest wrzecionem. **) W kształcie tego torusa możemy także znaleźć kształt kapelusza wiedzmy - Baby Jagi utożsamianej często w starosłowiańskich tradycjach z Makosz/Makoszą.  A "domek Baby Jagi" to inaczej "Świątynia Makosza-Mokoszy (Baby Jagi) – domek na kurzych nogach."O NIEDŹWIEDZICY, także tej kosmicznej, pisałam w notce  ZAWOŁAŁA MNIE GÓRA ŚLĘŻA.

Gwiazda "północna" od czasu do czasu zmienia się.  Wyznacza ona oś ruchu obrotowego Ziemi. Ale może być też tak, że kiedyś jakaś gwiazda pólnocna, która wyznaczała oś obrotu Ziemi wokół jej osi, wyznaczała jednocześnie centrum galaktyki. Przy ruchu precesyjnym Ziemi gwiazda wyznaczająca oś tego ruchu zmienia się co jakiś czas. Dlatego kiedyś północną gwiazdą dla Ziemi mogła być gwiazda, która jednocześnie wyznaczała kierunek centrum galaktyki. I to centrum Galaktyki nadal wyznacza, choć przestała być jednocześnie gwiazdą "północną".

A  może raczej: po kosmicznym oceanie?

Mam od dawna taką intuicję, że Wenus to nie tylko bogini, nie tylko planeta, ale... że kiedyś była to jakaś Gwiazda... Dlaczego bogini Aszera miała tak wielu małżonków? A jeśli to gwiazda wyznaczająca np. centrum galaktyki? I ta gwiazda kiedyś była także gwiazdą wyznaczającą na północy oś obrotu Ziemi?

A według mnie nie wiadomo, jakie gwiazdy będą kolejnymi gwiazdami polarnymi, ponieważ nikt nie może mieć 100% pewności, że na przestrzeni wielu tysięcy lat nie następuje taka zmiana ruchu Ziemi i Układu Słonecznego, w którego konsekwencji precesja może być określona nie za pomocą okręgu, lecz na przykład spirali lub helisy.
Cyt. z Wikipedii: "Słowo aszera ma w Starym Testamencie dwa określenia. Odnosi się zarówno do bogini o tym imieniu, jak i do filaru, drzewa lub słupa kultowego, który jest bogini poświęcony". X)

Czym jest to drzewo lub słup kultowy? Drzewo może być symbolem rozrastającej się Galaktyki na przykład. A słup kultowy? Symbolem osi ruchu obrotowego Ziemi czy raczej osi Galaktyki?


PODSTAWĘ SWASTYKI TWORZY KRZYŻ RÓWNORAMIENNY.

A tu pewne symboliczne mandale... Są one robione na "osnowie" - podstawie krzyża równoramiennego. W tym przypadku z patyków. Nazywane są w Meksyku Okiem Boga - Ojo de Dios.


Oko Boga z Białorusi:


i Ojo De Dios z Ameryki: CO CIEKAWE TAKIE SAME specyficzne "mandalki" Ojo De Dios SĄ na przykład WIESZANE w DOMACH W MEKSYKU w tradycji HUICHOLI... 


Oko Boga otwiera się za każdym razem, gdy rodzi się dziecko... Jest to symboliczny akt na wielu planach ziemskich i kosmicznych...

"Oko Boga" (tsik + ri) jest najbardziej znanym religijnym przedmiotem kultury i tradycji Huicholi. Reprezentuje pięć zakątków kosmosu: wschód, zachód, północ, południe i centrum... które jest najważniejszym punktem geograficznym we wszechświecie.


Te "mandalki" są tworzone jako zapis intencji... (Podobnie trochę jak Merkaby/Merkawy na poziomie mentalno-energetycznym *) oraz dla ochrony przestrzeni przed niepotrzebnymi wpływami innych energii niż te, które są w nich zapisane.
Kiedyś zrobiłam podobną swoją mandalkę, gdy przyszła do mnie informacja o tym, że takie właśnie robią w meksyku. I byłam tym zachwycona. Tu moja osobista:


____________________________________________________________________
dodane 24.01.14 (informacja od Mezamira)
W tybetańskiej tradycji Bon występuje bardzo ważny przedmiot Namka:


nam kha znaczy podobno niebo, oko nieba… a w niektórych tradycjach - Oko Boga.
Wczesne interpretacje rozumienia namka opisują je jako abstrakcyjne symboliczne ofiary duszy lub siły życiowej osoby. W niektórych rytuałach zawierają one całe modele wszechświata... Niektóre mają umieszczonego gigantycznego orła, również wykonanego z nici i umieszczonym na szczycie Namka. Po przeczytaniu o namkach, zauważyłam, że ich tradycja ta jest bardzo podobna do tradycji Indian Huichola.

I obraz ze słowiańskiej tradycji:

Postać trzymająca w dłoni NAMKA… Nam Kha… " niebo ", "miejsce", " eter "…

To z kolei skojarzyło mi się ze słowiańską tradycją…
z ozdobami choinkowymi ze słomy:

http://d.naszemiasto.pl/k/r/13/9b/4d033ca49a230_o.jpg

http://www.bialystok.edu.pl/cen/archiwum/mat_dyd/wychowan/ozdoby/ozdoby.htm

oraz z gwiazdami noszonymi przez Kolędników, którzy często nosili (noszą) gwiazdy, a niektóre z nich były podwójne i kręciły się…

____________________________________________________________________

i inne, podobne:
Jeszcze inne, piękne mandale KOSMICZNE:
buddyjska


ruska ikona jako Wszystkowidzące Oko Boże:


Mandala "sypana"


i grafika:

Oczywiście te mandale kojarzą mi się i łączą z mandalkami z kalejdoskopów... mojej ukochanej zabawki z dzieciństwa... chociaż nie tylko z dzieciństwa, ponieważ nawet dziś w domu mam trzy kalejdoskopy i nie tak dawno umieściłam zdjęcia różnych wzorów i mandali w notce: ZABAWA  Z KALEJDOSKOPAMI i na bocznym pasku. Te mandale kojarzą mi się także z wzorami energetycznymi gwiazdek śniegowych, kryształków wody:


oraz "kryształków" dźwięków: 

i różnymi wzorami cymatic (cymatik), o których pisałam w notce ENERGETYCZNE KULE, BĄBLE, BALONY... I WZORY.

A propos drzewa symbolizującego Aszerę - ta poniższa grafika przedstawia DRZEWO, ale nie tylko.... na tym obrazku widzę także CHMURĘ Z BŁYSKAWICAMI - jakby drzewo było manifestacją w zagęszczonej materialnie formie chmury z błyskawicami: 
YANTRY. Opisałam tutaj:

Przykłady Yantr/Jantr: 

Jantra Kali:I jantra - mandala "słowiańska:
ta też:


💚♡💗
Mandala - yantra z katetry w Chartre:


Indiańskie łapacze snów:


I "Kwiat Życia:zwany przez niektórych… Merkabą.

Spiral w torusie:

i sieć torusowa w ruchu:
http://harmonicresolution.com/torsionanimated.gif

Podobne są na słowiańskich kołowrotkach oraz w dawnej polskiej architekturze:


I jeszcze…. ceremonia kręgu kobiet z plemienia Ubuntu: "I Am Who I Am Because Of Who We All Are" czyli "Jestem, Kim Jestem z powodu Kim My Wszyscy Jesteśmy...


dodane 27.01.14
"W społeczeństwach tradycyjnych, na zachód, w Azji Środkowej i płaskowyżu irańskim , tkactwo jest tajemnicą wewnątrz kobiecej sfery. [ 1 ] wśród bogów, boginie tylko są tkaczkami . Herodot jednak zauważył różnicę kulturową między tożsamością płciową i tkactwem wśród Hellenów i Egipcjan : wśród Egipcjan to byli ludzie, którzy przędły [ 2 ] .
Tkactwo zaczyna się przędzenia. Kołowrotek został wynaleziony w 14 wieku, wszystko wcześniej było wykonywane z przędzenia przy użyciu kądzieli i wrzeciona . W języku angielskim, [jak i w języku polskim] zwrot: "po kądzieli " wskazuje krewnych ze strony matki, a tym samym oznacza kobiecą rolę w gospodarstwie domowym. W Skandynawii gwiazdy pasa Oriona znane są jako Friggjar rockr  czyli " kądzieli Frigg ". 

("Friggjar rocker" może znaczyć także biegun północny. "Frig" po szwedzku znaczy "lodówka".)

Wrzeciona jako niezbędne do sztuki tkania są znane też jako symbol bezpieczeństwa.

cytat ze strony podanej przez Mezamira Póki co tłumaczenie googlowe):
X)
Cyt. z Wikipedii: "Słowo aszera ma w Starym Testamencie dwa określenia. Odnosi się zarówno do bogini o tym imieniu, jak i do filaru, drzewa lub słupa kultowego, który jest bogini poświęcony". X)

DRZEWO ŻYCIA:
"Jego wyobrażeniem (w różnych kulturach) były: góra kosmiczna, drzewo kosmiczne, filar, kolumna lub słup (te ostatnie mają wtedy dodatkowy sens – są wspornikami niebios)."

TE SAME OKREŚLENIA DLA ASZERY I DRZEWA ŻYCIA? 
ASZERA - ASZURA ASURA? DRZEWO ŻYCIA?