sobota, 9 stycznia 2016

O INTERPRETACJI RÓŻNYCH ZACHOWAŃ I WIDZENIU ICH TAKIMI, JAKIE ONE SĄRóżne nasze interpretacje różnych zachowań są fascynujące.

Dopóki nie z-rozumiałam wielu zachowań innych ludzi czy zwierząt, to interpretowałam je projektując na nie swoje wyobrażenia. I wówczas wydawało mi się, że rozumiem doskonale te zachowania innych… Moje interpretacje (iluzje) i projekcje uznawałam za prawdziwe. Tak było, dopóty nie zaczęłam postrzegać innych takimi, jacy i jakie są, a nie takimi, jacy i jakie mi się wydawali/ły być. Dopóki nie zaczęłam postrzegać działań i zachowań swoich i innych takimi, jakie są, a nie takimi, jakie wydawały mi się być. Przykład:

Moja piesa szczeka na psy przechodzące ulicą po drugiej stronie ogrodzenia. Niektórzy ludzie, którzy przechodzą z psami myślą, że mają do czynienia z agresywnym psem. Nic podobnego. Bo kiedy ktoś podchodzi ze swoim psem pozwalając, by oba psy powąchały się i spotkały ze sobą, moja piesa natychmiast przestaje szczekać. Zaczyna merdać radośnie ogonem. Ona po prostu szczeka, bo nawołuje do „przywitania się” z innym psem. A ludzie tego nie rozumieją. Gdy się boją, ich psy także wpadają w konsternację. Piesa zawsze przestaje szczekać, gdy taki człowiek podchodzi do niej z psem lub piesą.

Piesa nigdy nikomu nie zrobiła nic złego. Raz czy dwa razy zdarzyło się, że „agresywnie” postraszyła innego psa, gdy została sama zaatakowana, ale nigdy nikogo nie zaatakowała sama z siebie i nigdy nikogo nie ugryzła nawet, gdy została zaatakowana. Ale wielu ludzi nie wie o tym, że ona szczekając nawołuje do spotkania i dlatego niektórzy ludzie przechodząc ulicą boją się. Wtedy sami agresywnie reagują na jej szczekanie, sami  „wyszczekują” różne słowa np.: „zamknij się” itp. Bo dla nich szczekanie psa kojarzy się z jednym – z agresją psa i odpowiadają na nie agresją. A w rzeczywistości na szczekanie psa projektują swoją własną, nieuświadomioną agresję, której przyczyną jest jakiś lęk, strach i niezrozumienie.

Czasem zdarza się, że piesa szczeka na ludzi, którzy wieczorem albo w nocy zachowują się bardzo głośno. Zdarza się również, że szczeka, kiedy słyszy szczekanie albo ujadanie czy wycie  innych psów . Karuna (imię piesy) nie boi się też fajerwerków sylwestrowych. Znosi je wręcz ze stoickim spokojem. A w ostatniego sylwestra siedziała obok mnie i obserwowała sztuczne ognie. 

Bywa, że mamy nikłe pojęcie o zachowaniach i przyczynach tych zachowań innych ludzi, również swoich zachowań, a także różnych zwierząt. I mamy nikłe pojęcie o tym, jak wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni i współzależni od siebie wzajemnie (ludzie i zwierzęta także). Poprzez obserwacje możemy zacząć rozumieć więcej i zacząć widzieć różne zachowania (swoje, innych, a nawet zwierząt) takimi, jakie one są, bez projektowania na nie swoich interpretacji (zgodnych z naszymi przekonaniami i nieuświadomionymi wzorcami zachowań). Kiedy jednak jesteśmy zbyt przywiązani do swoich nawykowych reakcji, do swoich przekonań, do swoich interpretacji, a postawą tych interpretacji jest np. lęk, strach, to nie mamy możliwości przyjrzeć się im głębiej, by zaobserwować różne zachowania (nasze, innych ludzi, a nawet zwierząt) takimi, jakie one są.

Polecam do obejrzenia film umieszczony tutaj o kobiecie rozmawiającej ze zwierzętamij:
http://www.blogroku.pl/2014/artykuly/gosia-potrafi-rozmawiac-ze-zwierzetami,5666561,film.html

Oraz inny film… Anna Breytenbach – Komunikacja ze zwierzętami (Findhorn, 2013) – napisy pl: https://www.youtube.com/watch?v=u6fqDsLV7ak„Anna Breytenbach – specjalistka od telepatycznej komunikacji ze zwierzętami – opowiada o swoich doświadczeniach w tej dziedzinie i uczy, jak możemy dostrajać się do innych istot zamieszkujących naszą Planetę, by skutecznie się z nimi komunikować. Choć wielu twierdzi, że ma ona szczególne zdolności, Anna z uśmiechem przekonuje, że może to robić każdy z nas. Jak to robić i co jest celem takiej komunikacji? W jaki sposób jej praca pomogła czarnej panterze Spirit i polepszyła los wielu innych zwierząt, z którymi zetknął ją los?” o tym opowiada Anna na filmie.

I ten tyle że tylko po angielsku:
https://www.youtube.com/watch?v=HTdlMC6NZU4Brak komentarzy:

Prześlij komentarz