czwartek, 3 maja 2012

JEDNA BOGINI W WIELU WCIELENIACH czyli boginie z Południowej Ameryki


Wielkie boginie z Teotihuacan
Tlaltecuhtli

Ten  relief powyżej przedstawia podobno Tonantzin... Hmmm... przecież inne źródła podają, że to Tlaltecuhtli - bogini zniszczenia i matka stworzycielka całej historii stworzenia. A jeszcze inne źródła podają, że to Tlazolteotl... 
 Tlaltecuhtli - bywa przedstawiana także jako "bogini z językiem"

Podobna do Tonantzin (to imię kojarzy mi się z... tonacją, wibracją...)

W mitologii azteckiej i wśród Nahuas współczesnychTonantzin "Nasza Czczi-godna Matka" jest ogólnym tytułem nadanym żeńskich bóstwom /boginiom. Ludzie z Sahagún na przykład nazywali  tę boginię przerażającą boginią wojny i narodzin. Inaczej: CihuacoatlTonantzin i Cihuacoatl uważa się za "imiona" odnoszące się do Matki Ziemi,  a wśród katolików, w dzisiejszych czasach oznaczają te "imiona" Maryję Pannę.


Tlaltecuhtli - owa "bogini z językiem" jest też podobna do hinduskiej KALIktóra daje życie, podtrzymuje je i odbiera.

Tlaltecuhtli - bogini z językiem

jest połączona z czymś, co...


znajduje się w centrum kalendarza Aztekow i Majów:


W środku kalendarza znajduje się podobno Tonantiuh- Solarny Logos - także z językiem...


źródło obrazka

Wielka Bogini TeoitihuakanInaczej zwana 


Tlaltecuhtli: The Jaws of Life and Death. "Jaws" nalezaloby tłumaczyć jako "paszcza"... paszcza Jaguara.


Tepeyollotl (w nah. Sercu gór) lub Mexican Tepeyollotli był to bóg albo bogini trzęsienia ziemi, echa i jaguara.
Był bogiem/była boginią ósmej godziny w nocy. On/ona jest czasami przedstawiana jako skaczący w stronę Słońca jaguar. Może być taka sama jak Mictlantecuhtli i Teoyaomqui Tlaltecuhtli.

Boginie i węże.
Cihuacoatl ("snake woman" -kobieta waż; także Cihuacóatl, Chihucoatl, Ciucoatl) była pierwszą macierzą - matka wszystkich bogiń i bogów. . (See also IlamatecuhtliTeteoinnanTlazolteotl, and Toci.)

Ale ma ona także na głowie… Głowę Orlicy…, a węża trzyma w dłoni.
Pół -kobieta, pół-wąż. Jej symbolami są: czerwony wąż i kaktusowe kolce (kaktusy jako święte rośliny: peyotl i san Pedro)Cihuacóatl, Chihucóatl o Ciucóatl es una divinidad azteca, considerada la protectora de los partos y las mujeres fallecidas al dar a luz. Cihuacoatl lub Cihuacoatl Chihuacóatl Aztec bóstwo jest uważane za opiekunke narodzin (porodów) i kobiet umierających przy porodzie. Wężowa bogini.
Quetzalcóatl

Quetzalcoatl - to słowo składa się z dwóch członów: quetzal, czyli "piękny ptak ; upierzenie" oraz coatl, co oznacza "wąż", "podwójny", "bliźniak", "pępek", "doświadczenie", "pokolenie", "męskość", " bezruch "lub" grzech "i daje podstawę do określenia coate, "brat" (blizniacza/podwojna istota). Według Azteków i innych ludów Nahua, to bóstwo było bratem, a może siostrą Tezcatlipoca. Dla Tolteków "byli oni jednak rywale". Co nie przeszkadzało w tym, ze oboje uznano za Istoty Najwyższe lub przedstawicieli Istoty Najwyzszej. Połączenie Quetzal-coatl zawiera następujące znaczenia, (wszystkie związane z funkcjami teologii Tolteków Quetzalcoatl): "pióropusz węża", "pirzasty wąż", "podwójnie cenny", "ptak w wieku", "cykl skały", "pępek" lub "Piękne centrum "," zapłodnienie węża woda "," brodaty wąż ","cenny doradca "," "Divine Duality" -BOSKA PODWÓJNOŚĆ, "kobiecy i męski", "grzech i doskonałość", "ruch i bezruch."
Także dla cywilizacji Teotihuacan.Quetzalcoatl reprezentuje dualizm tkwiący w ludzkiej naturze: "wąż" reprezentuje wzorce, formy -  ciało fizyczne ze swoimi  ograniczeniami i "pierze" symbolizujące duchowe zasady. 
Inne nazwy stosowane do tego bóstwa: Nahualpiltzintli, -początek, źródło, pierwiastek 'nahuales"(co można tłumaczyć także jako Nagualowie i Nagualki, którzy według nauk Tolteckich są:"każdym, kto myśli (pamięta) o sobie," Ipalnemoani- "jednym, dla którego żyjemy" i Tloque Nahuaque ", opiekunami wszystkich rzeczy razem.

Tezcatlipoca  (oddzielny aspekt męski) jest też imieniem Mesjasza nahuatli Mezoameryki i tytułem wysokich nauczycieli oraz nauczycielek Tolteckiej (nie  religii, jak twierdzą niektórzy, ale) filozofii - mądrości. Ta wiedza, a raczej mądrość była"przekazywane przez tradycję ustną. Koncepcja ta jest również związana z szóstym słońcem i kalendarzem Majów, którego wielki cykl kończy się w roku 2012. 
Quetzalcoatl i Tezcatlipoca jako odrębne istoty boskie  przypominają, ze cały wszechświat ma dwojaki charakter i jest spolaryzowany. Toltecy wierzyli, że Najwyższa Istota ma podwójną naturę. Z jednej strony, stwarza świat i niszczy innych. Destrukcyjna rola Quetzalcoatl Tezcatlipoca.  Quetzalcoatl Tezcatlipoca był nazywany "zadymionym lustrem", a  etymologia słowa: Tezcad  znaczy "lustro",li - 'ja ", jego", poca - "dym".

Informator księdza Motolinia  opisał tę boskość w następujący sposób: "Tezcatlipoca był jeden, który znał wszystkie myśli i był wszędzie, i czul wszystkie serca. Ludzie nazywali te istotę również Moyocola  (NI), co oznacza, że ​​jest wszechmogąca i czyni wszystko. 

Późniejsze mity podkreślają "sprzeczność" i biegunowość między Quetzalcoatla i Tezcatlipoca. Jednak ich istotna tożsamość jest ustalona w kodeksach i innych przedstawieniach: obrazach i rzezbach, w którym obie ISTOTY BOSKIE są DWOMA ASPEKTAMI JEDNEGO i przypisane są im te same atrybuty.


 Tlazolteotl Inna wersja bogini  Tlazolteotl 
Toci to  z kolei "Nasza Babcia" w języku Nahuatl 


Coatlicue -Pani w wężowej spódnicy, matka wszystkich azteckich bóstw: Słońca, Księżyca i gwiazd. Daje życie, podtrzymuje i odbiera. Związana była z wulkanicznymi górami.


Nahua woman from the Florentine Codex. The speech scroll indicates that she is speaking.
A według mnie śpiewająca... 


Jeszcze inna wersja Tonantzin


Coatlicue-Tonantzin
jest poza tym uważana jeszcze za boginie Slonca.


Ten wizerunek wygląda trochę jak… scalające się "rozbite lustro"...


Bogini związana z Lustrem - japońska Amaterasu...
2 komentarze:

 1. liviaether 16 Maj 2012 o 08:02
  http://salontajemnic.wordpress.com/2012/04/19/misterium-krysztalowych-czaszek-a-dawny-kult-czaszki-zwiazany-z-rytualem-odnowy-zycia-kosmicznego/#comment-12853

  i jeszcze coś z Twojej strony:

  Quetzalcoatl i Tezcatlipoca jako odrębne istoty boskie przypominają, ze cały wszechświat ma dwojaki charakter i jest spolaryzowany. Toltecy wierzyli, że Najwyższa Istota ma podwójną naturę. Z jednej strony, stwarza świat i niszczy innych. Destrukcyjna rola Quetzalcoatl Tezcatlipoca. Quetzalcoatl Tezcatlipoca był nazywany “zadymionym lustrem”, a etymologia słowa: Tezcad znaczy “lustro”,li – ‘ja “, jego”, poca – “dym”.

  fragment z “JEDNA BOGINI W WIELU WCIELENIACH czyli boginie z Południowej Ameryki

  http://tonalinagual.blogspot.com/2012/05/bogini-czy-boginie-z-poudniowej-ameryki.html

  a wiec ZADYMIONE LUSTRO jest atrybutem zarowno 13-ej klanowej matki jak i Quetzalcoatl’a…

  OdpowiedzUsuń
 2. http://salontajemnic.wordpress.com/2012/04/19/misterium-krysztalowych-czaszek-a-dawny-kult-czaszki-zwiazany-z-rytualem-odnowy-zycia-kosmicznego/#comment-12853

  LIVIAETHER 15 Maj 2012 o 14:03
  dodaję coś jeszcze związanego z lustrem i jednocześnie z Wenus:

  Astronomiczny symbol Wenus jest tym samym, którego w biologii używa się do oznaczania płci żeńskiej: jest to koło z małym krzyżykiem poniżej[134]. Symbol Wenus oznacza także kobiecość, a w zachodniej alchemii odpowiada miedzi[134]. Polerowana miedź była w starożytności używana do tworzenia luster, a symbol bywał interpretowany jako lustro bogini[134].

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wenus

  OdpowiedzUsuń