Wielkie boginie z Teotihuacan
Tlaltecuhtli
Ten relief powyżej przedstawia podobno Tonantzin... Hmmm... przecież inne źródła podają, że to Tlaltecuhtli - bogini zniszczenia i matka stworzycielka całej historii stworzenia. A jeszcze inne źródła podają, że to Tlazolteotl...
Tlaltecuhtli - bywa przedstawiana także jako "bogini z językiem"
Podobna do Tonantzin (to imię kojarzy mi się z... tonacją, wibracją...)
Tlaltecuhtli - owa "bogini z językiem" jest też podobna do hinduskiej KALI
która daje życie, podtrzymuje je i odbiera.
Tlaltecuhtli - bogini z językiem
jest połączona z czymś, co...
znajduje się w centrum kalendarza Aztekow i Majów:
W środku kalendarza znajduje się podobno Tonantiuh- Solarny Logos - także z językiem...
źródło obrazka
Wielka Bogini Teoitihuakan
Inaczej zwana
Tlaltecuhtli: The Jaws of Life and Death. "Jaws" nalezaloby tłumaczyć jako "paszcza"... paszcza Jaguara.
Tepeyollotl (w nah. Sercu gór) lub Mexican Tepeyollotli był to bóg albo bogini trzęsienia ziemi, echa i jaguara.
Był bogiem/była boginią ósmej godziny w nocy. On/ona jest czasami przedstawiana jako skaczący w stronę Słońca jaguar. Może być taka sama jak Mictlantecuhtli i Teoyaomqui Tlaltecuhtli.
Był bogiem/była boginią ósmej godziny w nocy. On/ona jest czasami przedstawiana jako skaczący w stronę Słońca jaguar. Może być taka sama jak Mictlantecuhtli i Teoyaomqui Tlaltecuhtli.
Cihuacoatl ("snake woman" -kobieta waż; także Cihuacóatl, Chihucoatl, Ciucoatl) była pierwszą macierzą - matka wszystkich bogiń i bogów. . (See also Ilamatecuhtli, Teteoinnan, Tlazolteotl, and Toci.)
Ale ma ona także na głowie… Głowę Orlicy…, a węża trzyma w dłoni.
Ale ma ona także na głowie… Głowę Orlicy…, a węża trzyma w dłoni.
Pół -kobieta, pół-wąż. Jej symbolami są: czerwony wąż i kaktusowe kolce (kaktusy jako święte rośliny: peyotl i san Pedro)
Quetzalcóatl
Quetzalcoatl - to słowo składa się z dwóch członów: quetzal, czyli "piękny ptak ; upierzenie" oraz coatl, co oznacza "wąż", "podwójny", "bliźniak", "pępek", "doświadczenie", "pokolenie", "męskość", " bezruch "lub" grzech "i daje podstawę do określenia coate, "brat" (blizniacza/podwojna istota). Według Azteków i innych ludów Nahua, to bóstwo było bratem, a może siostrą Tezcatlipoca. Dla Tolteków "byli oni jednak rywale". Co nie przeszkadzało w tym, ze oboje uznano za Istoty Najwyższe lub przedstawicieli Istoty Najwyzszej. Połączenie Quetzal-coatl zawiera następujące znaczenia, (wszystkie związane z funkcjami teologii Tolteków Quetzalcoatl): "pióropusz węża", "pirzasty wąż", "podwójnie cenny", "ptak w wieku", "cykl skały", "pępek" lub "Piękne centrum "," zapłodnienie węża woda "," brodaty wąż ","cenny doradca "," "Divine Duality" -BOSKA PODWÓJNOŚĆ, "kobiecy i męski", "grzech i doskonałość", "ruch i bezruch."
Także dla cywilizacji Teotihuacan.Quetzalcoatl reprezentuje dualizm tkwiący w ludzkiej naturze: "wąż" reprezentuje wzorce, formy - ciało fizyczne ze swoimi ograniczeniami i "pierze" symbolizujące duchowe zasady.
Inne nazwy stosowane do tego bóstwa: Nahualpiltzintli, -początek, źródło, pierwiastek 'nahuales"(co można tłumaczyć także jako Nagualowie i Nagualki, którzy według nauk Tolteckich są:"każdym, kto myśli (pamięta) o sobie," Ipalnemoani- "jednym, dla którego żyjemy" i Tloque Nahuaque ", opiekunami wszystkich rzeczy razem.
Tezcatlipoca (oddzielny aspekt męski) jest też imieniem Mesjasza nahuatli Mezoameryki i tytułem wysokich nauczycieli oraz nauczycielek Tolteckiej (nie religii, jak twierdzą niektórzy, ale) filozofii - mądrości. Ta wiedza, a raczej mądrość była"przekazywane przez tradycję ustną. Koncepcja ta jest również związana z szóstym słońcem i kalendarzem Majów, którego wielki cykl kończy się w roku 2012.
Quetzalcoatl i Tezcatlipoca jako odrębne istoty boskie przypominają, ze cały wszechświat ma dwojaki charakter i jest spolaryzowany. Toltecy wierzyli, że Najwyższa Istota ma podwójną naturę. Z jednej strony, stwarza świat i niszczy innych. Destrukcyjna rola Quetzalcoatl Tezcatlipoca. Quetzalcoatl Tezcatlipoca był nazywany "zadymionym lustrem", a etymologia słowa: Tezcad znaczy "lustro",li - 'ja ", jego", poca - "dym".
Informator księdza Motolinia opisał tę boskość w następujący sposób: "Tezcatlipoca był jeden, który znał wszystkie myśli i był wszędzie, i czul wszystkie serca. Ludzie nazywali te istotę również Moyocola (NI), co oznacza, że jest wszechmogąca i czyni wszystko.
Późniejsze mity podkreślają "sprzeczność" i biegunowość między Quetzalcoatla i Tezcatlipoca. Jednak ich istotna tożsamość jest ustalona w kodeksach i innych przedstawieniach: obrazach i rzezbach, w którym obie ISTOTY BOSKIE są DWOMA ASPEKTAMI JEDNEGO i przypisane są im te same atrybuty.
Tlazolteotl
Inna wersja bogini Tlazolteotl
Toci to z kolei "Nasza Babcia" w języku Nahuatl
Coatlicue -Pani w wężowej spódnicy, matka wszystkich azteckich bóstw: Słońca, Księżyca i gwiazd. Daje życie, podtrzymuje i odbiera. Związana była z wulkanicznymi górami.
liviaether 16 Maj 2012 o 08:02
OdpowiedzUsuńhttp://salontajemnic.wordpress.com/2012/04/19/misterium-krysztalowych-czaszek-a-dawny-kult-czaszki-zwiazany-z-rytualem-odnowy-zycia-kosmicznego/#comment-12853
i jeszcze coś z Twojej strony:
Quetzalcoatl i Tezcatlipoca jako odrębne istoty boskie przypominają, ze cały wszechświat ma dwojaki charakter i jest spolaryzowany. Toltecy wierzyli, że Najwyższa Istota ma podwójną naturę. Z jednej strony, stwarza świat i niszczy innych. Destrukcyjna rola Quetzalcoatl Tezcatlipoca. Quetzalcoatl Tezcatlipoca był nazywany “zadymionym lustrem”, a etymologia słowa: Tezcad znaczy “lustro”,li – ‘ja “, jego”, poca – “dym”.
fragment z “JEDNA BOGINI W WIELU WCIELENIACH czyli boginie z Południowej Ameryki
http://tonalinagual.blogspot.com/2012/05/bogini-czy-boginie-z-poudniowej-ameryki.html
a wiec ZADYMIONE LUSTRO jest atrybutem zarowno 13-ej klanowej matki jak i Quetzalcoatl’a…
http://salontajemnic.wordpress.com/2012/04/19/misterium-krysztalowych-czaszek-a-dawny-kult-czaszki-zwiazany-z-rytualem-odnowy-zycia-kosmicznego/#comment-12853
OdpowiedzUsuńLIVIAETHER 15 Maj 2012 o 14:03
dodaję coś jeszcze związanego z lustrem i jednocześnie z Wenus:
Astronomiczny symbol Wenus jest tym samym, którego w biologii używa się do oznaczania płci żeńskiej: jest to koło z małym krzyżykiem poniżej[134]. Symbol Wenus oznacza także kobiecość, a w zachodniej alchemii odpowiada miedzi[134]. Polerowana miedź była w starożytności używana do tworzenia luster, a symbol bywał interpretowany jako lustro bogini[134].
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wenus